Proiectele pentru modernizarea exploataţiilor pot fi depuse până pe 18 iunie

        *Deocamdată, în sesiunea deschisă pe 17 aprilie la OJPDRP Buzău nu fusese depus decât un proiect

         Fermierii buzoieni care vor să pregătească proiecte pentru fondurile europene destinate modernizării exploataţiilor vor avea suficient timp pentru definitivarea documentaţiilor, reprezentanţii Agenţiei de Plăţi pentru Dezvoltare Rurală şi Pescuit anunţând prelungirea sesiunii de depunere a proiectelor aferente Măsurii 121 „Modernizarea exploataţiilor agricole”.

Şoferii de maxi-taxi încă mai confundă pasagerii cu sardelele

            Paradoxal, deşi numărul firmelor şi al microbuzelor care efectuează transport de persoane atât pe traseele din municipiu, cât şi pe cele către comunele limitrofe, este destul de mare, încă mai există destule situaţii în care pasagerii circulă înghesuiţi precum sardelele în conservă, depăşind cu mult numărul de persoane destinat vehiculelor respective. Acest fapt se datorează atât grabei călătorilor, care nu acceptă să mai aştepte câteva minute în staţie până la sosirea următorului microbuz, dar mai ales şoferilor de maxi-taxi care le permit să urce, deşi capacitatea maximă a vehiculului este astfel depăşită.

Zeci de oameni în pericol de a rămâne pe drumuri pentru că ploaia le-a înmuiat pereţii caselor

          Situaţie gravă la Vipereşti unde câteva familii sunt pe punctul de a rămâne fără adăpost în urma ploilor ce au căzut fără contenire în ultimele zile,  locuinţele oamenilo fiind construite din chirpici de pămând care s-au umflat din cauza apei iar pereţii caselor riscă în orice moment să se prăbuşească. Este vorba de familii sărace, cu mulţi copii, în total circa 65 de persoane în cazul cărora s-a pus problema evacuării, fie din cauza pericolului reprezentat de pereţii care stau să se prăbuşească, fie din cauza faptului că apa şi nămolul au inundat casele, făcându-le de nelocuit.

Pasageri sinistraţi în baltă şi zeci de gospodării inundate după potopul de azi-noapte

Natura s-a dezlănţuit încă o dată asupra judeţului confirmând din plin avertizarea de cod portocaliu pentru ploi şi inundaţii lansată de meteorologi în cursul zilei de ieri, avertizare valabilă până azi-dimineaţă la ora 6.00.

          Ieri după-amiază, cu câteva ore înainte de intrarea în vigoare a codului portocaliu ploile abundente au început să cadă în tot judeţul în cantităţi ce au ajuns chiar şi la 50 de litri pe metru pătrat iar efectele nu au întârziat să apară.

        

Opt ani de la catastrofa care a cutremurat România

         * Pe 24 mai 2004, la ora 5,47, 18 oameni au fost spulberaţi în urma exploziei unui camion cu azotat de amoniu răsturnat la Mihăileşti

            Deşi se spune că timpul vindecă rănile, iar de la tragedia de la Mihăileşti s-au împlinit deja opt ani, amintirile chinuitoare ale acelei zile îndoliate de mai revin încă în memoria rudelor şi colegilor celor care au pierit atunci, dar  şi a celor câţiva supravieţuitori care au avut norocul să scape din iadul dezlănţuit într-o secundă.

Revenirea la normalitate

         Primăria Buzău, împreună cu toate celelalte societăţi aflate în subordine, trebuie să reintre într-o normalitate funcţională. Oamenii trebuie să fie lăsaţi să-şi facă munca, fără ingerinţe şi fără influenţe politice. Listele de susţinători făcute în interiorul instituţiei şi listele de recomandări pentru actuala conducere administrativă, discrepanţele mari salariale între o „elită financiară” compusă dintr-o mână de oameni şi presiunea permanentă şi pusă de aceştia pe umerii celorlalţi funcţionari, gerontocraţia dominantă, care păstrează în funcţii de conducere  pensionari sau pensionabili cu tare vechi, în detrimentul tinerilor sunt doar un procent minor din marea durere a unei instituţii învechite din punct de vedere funcţional.

“Regele fotbalului românesc”, aşteptat la Râmnicu Sărat

         *Gheorghe Hagi, prezent la meciurile fiului său

            Gheorghe Hagi, cel mai bun fotbalist român din toate timpurile, va fi prezent sâmbătă şi duminică la Râmnicu Sărat, cu ocazia meciurilor pe care academia sa de fotbal le va susţine în cadrul celei de-a doua ediţii a Cupei Pro ‘98. Printre componenţii grupei de copii născuţi în 1998 a Academiei de Fotbal “Gheorghe Hagi” se numără şi Ianis, fiul “regelui”.

Au fost deblocate 500 de posturi în sistemul sanitar. Spitalul Judeţean Buzău are nevoie de 73 de oameni

            Criza din sistemul sanitar pare să se rezolve. Mai multe posturi de medici, asistenţi medicali, dar şi de personal administrativ vor fi deblocate, în perioada următoare, în sistemul sanitar. La solicitarea Ministerului Sănătăţii, Guvernul României a aprobat, în cursul zilei de joi,  hotărârea privind  ocuparea unui număr de 500 de posturi vacante din sistemul sanitar.

Cadastrul general al comunei Podgoria şi asfaltarea drumurilor, priorităţile primarului PDL Constantin Baciu

           *“Un obiectiv principal este şi reactualizarea Planului Urbanistic General, document care va permite dezvoltarea unor noi investiţii”, susţine acesta

            Cu o experienţă de consilier local în perioada 1990-2000 şi de primar în intervalul 2000-2012, primarul PDL Constantin Baciu consideră că poate continua proiectele începute şi să deruleze noi lucrări necesare  îmbunătăţirii condiţiilor de trai ale localnicilor şi atragerii de noi investitori care să creeze inclusiv locuri de muncă.

Viceprimarul PDL Titus Ionaşcu susţine realizarea reţelelor de apă şi de canalizare în Stâlpu

           * Atragerea investitorilor pentru crearea  de locuri de muncă şi sprijinirea fermierilor să obţină fonduri europene sunt alte obiective ale candidatului PDL pentru Primăria Stâlpu

            După două mandate în funcţia de viceprimar al comunei Stâlpu în perioada 2004-2012,  candidatul PDL pentru Primăria Stâlpu, Titus Ionaşcu, consideră că are suficientă experienţă în munca de administraţie pentru a susţine realizarea unor investiţii necesare îmbunătăţirii condiţiilor de trai ale localnicilor.

Campanie de colectare a deşeurilor în acest week-end la Buzău

          Pentru prima oară în acest an, Asociaţia Română pentru Reciclare RoRec ajunge la Buzău cu campania  “Locul deşeurilor nu este în casă. Trimite-le la plimbare!”. Astfel, mâine, locuitorii din Buzău se pot debarasa de echipamentele electrice şi electronice (DEEE), în mod responsabil şi în acest an. În 2011, buzoienii au colectat, în cadrul celor nu mai puţin de nouă acţiuni, peste 43 de tone DEEE.

„Sărbătoarea florii de salcâm” de la Padina, cu Emilia Ghinescu

            Chef de zile mari, duminică, în localitatea Padina. Aici va avea loc serbarea folclorică tradiţională “Sărbătoarea florii de salcâm”, eveniment organizat de primăria din comună, în colaborare cu Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Buzău.

            Spectacolul va începe la ora 12.00 şi va fi prezentat de Angela Manole. Interpreta Emilia Ghinescu este invitatul special al serbării câmpeneşti de la Padina, anul acesta ajunsă la ediţia a X-a.

Şase milioane de euro pentru drumurile din patru comune buzoiene

           * Pănătău, Bisoca, Mânzăleşti şi Pardoşi sunt localităţile ce vor beneficia de finanţarea APDRP

            Agenţia de Plăţi pentru Dezvoltare Rurală şi Pescuit (APDRP) va acorda finanţare nerambursabilă pentru 144 de proiecte de „investiţii privind lucrări de refacere şi modernizare a infrastructurii rutiere afectate de inundaţii în anul 2010”.

Mai puţine divorţuri şi căsătorii la Buzău

            Deşi legislaţia în privinţa divorţurilor este mult mai relaxată decât în urmă cu un an, odată cu intrarea în vigoare a noului Cod Civil, statisticile arată că numărul acestora a scăzut în ultimul an.  Potrivit noului Cod civil, divorţul poate fi constatat şi pe cale notarială sau administrativă, de către notarul public sau ofiţerul de stare civilă de la „locul căsătoriei sau al ultimei locuinţe comune a soţilor”, în situaţia în care din căsătoria respectivă nu rezultaseră copii minori.

Gloria Buzău întâlneşte mâine Delta Tulcea

          *Buzoienii au speranţe pentru o remiză

            Divizionara secundă Gloria Buzău va întâlni mâine, de la ora 11.00, formaţia Delta Tulcea, ocupanta locului trei în prima serie a Ligii a II-a. Deja resemnaţi cu retrogradarea în Liga a III-a, fotbaliştii antrenaţi de Marcel Ploaie pleacă în Deltă cu gândul la un punct.

Cu gândul la podium

          *Râmnicenii speră la o evoluţie cât mai bună

            CSM Râmnicu Sărat, gazda turneului Cupa Pro ‘98 speră să îşi adjudece, la finalul competiţiei, unul dintre primele trei locuri. Maris Tîrîlă, tehnicianul grupei de copii născuţi în anul 1998, este încrezător în şansele elevilor săi: “Sper să ne descurcăm cât mai bine, pentru că deja avem un lot omogen, rodat, trecut prin foarte multe partide.