Fereastra de luni:DESPRE ANESTEZIE, DINSPRE CHIRURGIE
O operaţie fără anestezie este un nonsens; şi, deşi de multe ori ne tachinăm colegii anestezişti prin sintagma ,,oamenii vin la spital să se trateze, nu să se anestezieze”, fiecare medic chirurg are nevoie de back-up-ul colegilor anestezişti la fel de mult ca un tenor de suportul orchestrei: fără această acoperire făcută cu ştiinţă şi armonie s-ar auzi foarte multe ţipete…