Haiducia fiscală şi pomenile electorale ale USL

Apropierea anului electoral 2014 diluează tot mai mult deciziile Uniunii Social Liberale de stimulare a economiei, îndepărtând tot mai mult alianţa aflată la guvernare atât de programul asumat, cât şi de orice idee de creştere.

Spectacol în Crâng cu „Regele” în primul rând

  Gloria Buzău îşi prezintă lotul de jucători într-un amical cu Viitorul Constanţa

 

Fotbalul de calitate revine pe arena din Crâng. Divizionara secundă Gloria Buzău îşi va prezenta lotul de jucători pentru stagiunea care va începe în prima săptămână a lunii septembrie în cadrul unui amical „de lux”, care îi va avea în postura de oaspeţi pe jucătorii formaţiei de primă ligă, Viitorul Constanţa. Şirul evenimentelor cuprinde un moment artistic, care îi va avea ca protagonişti pe micuţii de la Palatul Copiilor, va urma apoi un meci demonstrativ între grupele de juniori de la centrul „Jean Luca” şi confruntarea cu prima divizionară Viitorul Constanţa. Dan Tulpan, preşedintele formaţiei buzoiene, este încântat de rezultatele obţinute de elevii lui Ion Viorel în cadrul meciuri­lor de pregătire şi aşteaptă cu interes partida împotriva puştilor antrenaţi de Gheor­ghe Hagi: „În primul rând, încercăm să realizăm un spectacol pentru toţi cei prezenţi. Consider că ambele formaţii prestează un fotbal de calitate, astfel încât suporterii prezenţi la stadion să nu plece dezamăgiţi. Dacă vremea va ţine cu noi, înaintea partidei care va începe la ora 20,00, am mai planificat o succesiune de evenimente care alcătuiesc această acţiune”.

 

„Regele” revine în iarbă la Buzău

Din cauza parcursului slab pe care formaţia Viitorul l-a avut în debutul actualei ­sta­giuni de Liga I, Gheorghe Hagi, patronul clubului, este decis să revină în postura de tehnician principal al grupării pe care o patronează. Astfel, buzoienii şi toţi ceilalţi prezenţi în tribunele stadionului „Gloria” vor putea asista la revenirea „Regelui” în postura de antrenor principal. „Pentru noi, este o onoare că am aranjat acest meci. Bineînţeles că ne doream un adversar cu un nume mai sonor dar, având în vedere că Hagi este patronul acestei echipe, am zis că este în regulă să jucăm cu ei. Viitorul este o echipă bună, cu foarte mulţi jucători tineri şi de perspectivă. Sperăm să nu stricăm lanţul acestor rezultate pozitive şi să bifăm evoluţie bună, mai ales că vom juca în faţa propriilor suporteri”, a declarant Dan Tulpan, preşedintele Gloriei.

 

Banii, principala problemă

 

Cu mici excepţii, oficialul buzoian este încântat de maniera în care s-au pregătit fotbaliştii antrenaţi de Ion Viorel în această pauză competiţională. Prin prisma carierei de jucător, dar şi cea de preşedinte de peste două decenii al Gloriei Buzău, Tulpan a putut face o prognoză asupra viitorului formaţiei din Crâng. Oficialul buzoian a spus că lotul de jucători este unul mai mult decât satisfăcător, dar că acesta are nevoie de susţinerea publicului, şi mai ales de cea financiară: „Avem un lot bun comparativ cu ce am avut în anii precedenţi. Mă bucură dăruirea de care dau dovadă jucătorii şi maniera  în care se pregătesc. Am mai avea nevoie de doi – trei jucă­tori, ca să dublăm anumite poziţii în teren, însă este bine şi aşa. Foarte importantă pentru noi este situaţia financiară, dar fără a intra în detalii, sper ca banii să ne ajungă până la sfârşitul turului de campionat”.

 

Stagiune dificilă pentru Gloria

 

Buzoienii îşi fac calcule înaintea noului campionat. Dan Tulpan şi-a exprimat părerea vizavi de participantele din prima serie a ligii secunde. Oficialul buzoian a precizat că sunt foarte multe echipe care se confruntă cu dificultăţi din punct de vedere financiar şi totodată că lupta în campionat va fi una aprigă. „Sunt echipe care au probleme cu banii, majoritatea de fapt. Sunt probleme pe care şi noi încercăm să le depăşim. ­Rapi­d-ul nu trece printr-o situaţie foarte bună, Dunărea Galaţi are o echipă foarte bună, iar de CSMS Iaşi nici nu mai vorbim. Va fi dificil, însă, cu atenţie şi grijă, putem prinde play-off-ul, iar de acolo se poate orice”, a menţionat Tulpan.

 

În play-off se decide obiectivul final

 

Primul om în organigrama clubului buzoian a discutat şi despre obiectivul formaţiei pregătite de Ion Viorel. Preşe­dintele grupării din Crâng a scos în evidenţă dificultatea acestei stagiuni, precizând că în ultima fază a întrecerii din L2, obiectivul buzoienilor poate lua întorsături neaşteptate: „Pentru noi este importantă o evoluţie bună, care să ne permită accederea în play-off, iar de acolo se poate întâmpla orice. Să ne vedem noi acolo şi după discutăm de lucruri mari”.

Grupul Eximprod îşi extinde afacerile prin producerea energiei solare

Eximprod Grup Buzău intenţionează să îşi extindă afacerile şi în domeniul producţiei de energie solară. Compania buzoiană administrată de Vasile Domente şi Gheorghe Manole ar urma să investească o sumă ce ar putea ajunge la aproape 100 milioane de euro într-un proiect solar format din şapte parcuri dezvoltat în comuna prahoveană Ciorani.

Calitatea seminţelor utilizate de agricultorii buzoieni, monitorizată de ITCSMS în campaniile din acest an

Mai multe echipe de control ale Inspectoratului Teritorial pentru Calitatea Seminţelor şi Materialului Săditor Buzău (ITCSMS) au derulat acţiuni de control în perioada campaniei de însămânţări în primăvara acestui an pentru verificarea prelucrării şi ­co­mercializării la operatori economici înregistraţi, precum şi comercializarea în pieţe, târguri şi alte puncte de desfacere.

Duminică începe campionatul Galactic la minifotbal

12 echipe se bat pentru locul I

Campionatul de minifotbal „Galactic Buzău” se reia începând cu 1 septembrie. Întrecerea organizată de AS Galactic Buzău, cu sprijinul site-ului de profil, buzaulsportiv.ro, al Asociaţiei Judeţene de Fotbal Buzău şi a Direcţiei Judeţene pentru Tineret şi Sport Buzău, a adunat la start 13 echipe.

Tristeţe la sfârşit de august

M-am întristat zilele acestea din cauza unei persoane speciale şi foarte dragă mie. În urmă cu câteva săptămâni am văzut pe chipul ei o tristeţe pe care parcă şi-ar fi dorit să o ascundă şi, pentru că nu mi-era foarte clar, m-am gândit că mi se pare.  Însă,  cu fiecare zi care a trecut de atunci , figura ei a devenit  din ce în ce mai chinuită, vocea ei mai arţăgoasă sau mai stinsă, dădea replici uneori dureros de dure, lucruri  care, în mod normal, nu sunt în firea ei.

Dacă este joi, Opinia îţi face educaţie financiară:Cum alegem între contul de economii şi depozitul la termen. Avantaje şi dezavantaje

Criza a schimbat aproape fundamental comportamentul majorităţii românilor, econo­misirea tinzând să devină chiar un obicei. În cele ce urmează, vă prezentăm două modalităţi de a vă păstra ­re­zervele financiare în bănci: depozitele la termen şi conturile de economii.

Gloria Buzău s-a calificat în următoarea fază a Cupei României

  Fotbaliştii buzoieni au trecut cu 2 la 1 în prelungiri de FC Păpăuţi

Fotbaliştii divizionarei secunde Gloria Buzău au trecut în următoarea fază a Cupei României după ce au învins marţi seară, în deplasare, cu 2 la 1, FC Păpăuţi, în cadrul rundei cu numărul patru din cea mai veche întrecere internă.

Rezultate Cupa României, Turul al IV-lea

Faza a V-a a Cupei Româ­niei-Timişoreana, la care vor participa cele 19 echipe calificate din faza a IV-a şi celelalte 9 echipe (restul echipelor din Liga a 2-a), este programată să aibă loc marţi/miercuri, 10/11 septembrie 2013, de la ora 16.30. De precizat faptul că echipele scrise cu caractere bold s-au calificat în runda următoare a celei mai vechi întreceri interne.

Finanţare nerambursabilă de 61.000 lei pentru organizaţiile locale de voluntariat

Conform comisiei constituite în cadrul Consiliului Local pentru evaluarea şi selecţia proiectelor în vederea atribuirii contractelor de finanţare nerambursabilă în anul 2013, pentru activităţi nonprofit de interes local, suma de aproximativ 61.000 lei  a fost adjudecată de cinci asociaţii de voluntariat, sportive şi culturale, precum şi de Liceul Tehnologic  „Victor Frunză”.

Legume Fructe SA Buzău, pierderi de peste 560.000 de lei în şase luni

Legume Fructe SA Buzău şi-a crescut afacerile în prima jumătate a acestui an, ajungând la aproape 5 ­mi­lioane de lei, faţă de 3,3 ­mi­lioane în aceeaşi perioadă a anului trecut. Potrivit unui raport al companiei transmis Bursei de Valori Bucureşti, veniturile totale s-au majorat de la aproape 3,6 milioane de lei în primul semestru al anului trecut la aproximativ 4,7 milioane de lei în acest an.

George Marcu: „Sunt mândru să port banderola Gloriei. Este o mare responsabilitate”

Evoluţiile foarte bune şi constante în tricoul Gloriei Buzău i-au adus buzoianului George Marcu banderola de căpitan al grupării din Crâng. Deşi nu a evoluat până acum la echipa de seniori a buzoienilor, acesta trecând doar pe la grupele de copii şi juniori ale Gloriei până să facă pasul spre Dinamo II Bucureşti şi mai târziu Astra Ploieşti, „Bilă”, cum este poreclit de colegi, a primit votul de încredere al vestiarului, dar şi al antrenorului Ion Viorel, tehnician alături de care a mai colaborat stagiunea trecută la CS Otopeni.