Asistent rănit în ambulanță, în urma unui accident de circulație

       *Autospeciala fusese solicitată la o urgență medicală și se deplasa cu girofarurile și sirena în funcțiune

            Plecat în misiune să acorde primul ajutor unui pacient, un asistent de pe ambulanță a ajuns în situația de a avea el însuși nevoie de îngrijiri medicale, după ce a fost rănit în urma unui accident petrecut într-o intersecție din Râmnicu Sărat pe fondul neacordării de prioritate.

            *Autospeciala fusese solicitată la o urgență medicală și se deplasa cu girofarurile și sirena în funcțiune

        Plecat în misiune să acorde primul ajutor unui pacient, un asistent de pe ambulanță a ajuns în situația de a avea el însuși nevoie de îngrijiri medicale, după ce a fost rănit în urma unui accident petrecut într-o intersecție din Râmnicu Sărat pe fondul neacordării de prioritate.

            Evenimentul s-a petrecut la sfârșitul săptămânii trecute, după ce la 112 a fost primit un apel care solicita intervenția unei ambulanțe în zona Râmnicu Sărat. O autospecială de la stația din Râmnicu Sărat a SAJ Buzău a fost trimisă de urgență la adresa indicată, având la bord șoferul și asistentul care trebuia să acorde primul ajutor pacientului și eventual să aibă grijă de acesta pe timpul transportului către spital, în cazul în care starea pacientului ar fi necesitat acest lucru.

            Puțin înainte de ora 17.00, ambulanța a pornit pe străzile orașului cu sirena și girofarurile în funcțiune, ajungând în scurt timp în intersecția străzilor M. Kogălniceanu și Principele Ferdinand. Ambulanța venea de pe strada M. Kogălniceanu și a pătruns în intersecție exact în momentul în care de pe cealaltă stradă se apropia un autoturism condus de Bogdan Stănoiu, care nu a acordat prioritate autospecialei ce avea sistemele de avertizare vizuale și acustice în funcțiune.

            Cele două vehicule s-au ciocnit exact în mijlocul intersecției, în urma impactului, asistentul de pe ambulanță fiind rănit ușor. Incidentul a fost anunțat imediat, iar către domiciliul pacientului a fost trimisă o altă ambulanță, asistentul rănit fiind și el transportat la spitalul din localitate. Aici a primit îngrijiri medicale, leziunile suferite neimpunând internarea, astfel că a putut pleca din spital pe picioarele sale.

            Polițiștii rutieri au stabilit că în momentul în care a pătruns în intersecție, ambulanța avea pornite girofarurile și sirena, prin urmare circulând cu regim prioritar. În aceste condiții, vina îi aparține în totalitate celuilalt șofer care nu a acordat prioritate, fapt pentru care, pe numele său s-a întocmit dosar penal pentru vătămare corporală din culpă, cercetările fiind continuate de polițiștii rutieri.