La Buzău a fost inaugurat, joi, 18 iunie 2015, Centrul de servicii funerare „Simon Cirineanul“, informează basilica.ro.
Slujba de binecuvântare a fost oficiată de Înaltpreasfințitul Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei. La eveniment au participat consilieri și inspectori eparhiali, protopopi, dar și cei care au sprijinit amenajarea spațiului. În cuvântul său, Arhiepiscopul a arătat scopul înființării unui asemenea centru.
„Acest centru de servicii funerare nu urmărește un scop comercial în sine, ci unul social, pentru situații delicate, când anumite familii de creștini sunt foarte sărace, au grave probleme financiare, și atunci noi venim în sprijinul lor, dar și misionar, membrii familiei care se confruntă cu un astfel de eveniment și vin aici având posibilitatea să primească un cuvânt de încurajare, de îmbărbătare, de întărire a nădejdii în Înviere. Dacă nu ne raportăm la cel plecat dintre noi ca la cineva cu care ne vom reîntâlni, când va rândui Dumnezeu, atunci nu putem să confirmăm credința pe care o mărturisim“, a spus ÎPS Ciprian.
Centrul „Simon Cirineanul“ face parte din Sectorul Cimitire, monumente și servicii funerare al Arhiepiscopiei Buzăului și Vrancei, care este coordonat de Marian Gegea, inspector eparhial. Acest sector are ca scop buna administrare a cimitirelor parohiale și mănăstirești, precum și asigurarea de servicii funerare adecvate. Sediul Centrului de Servicii Funerare se află pe strada Aurorei colț cu Victoriei.