Polițiști din cadrul Serviciului Rutier s-au întâlnit miercuri cu elevi de la unitățile de învățământ de pe raza localităților Oreavu și Valea Râmnicului și cu preșcolarii de la Grădinița „Gărgărița” în scopul responsabilizării copiilor și tinerilor în calitate de utilizatori ai drumului public. Polițiștii au discutat cu aproximativ 80 de elevi și preșcolari, cărora le-au explicat importanța respectării regulilor de circulație în drumul către sau de la școală. Totodată, elevilor le-au fost explicate principalele cauze ale accidentelor de circulație în care au fost implicați minori.
Activitățile s-au înscris în seria acțiunilor desfășurate în cadrul „Săptămânii mondiale a siguranței rutiere” și în cadrul campaniilor preventiv – educative demarate la nivel național „Nu trece dincolo!” și „Motocicliștii există în trafic”.
Pe toată perioada campaniei, polițiștii vor desfășura astfel de acțiuni pentru conștientizarea pietonilor asupra necesității respectării normelor rutiere.