Doctorul Alexandru Iancu, fost director al Direcției Sanitar-Veterinare timp de opt ani, a murit, fulgerător, la 64 de ani.
Pensionat de doi ani, acesta locuia la țară,
în satul Ogrăzile, comuna Merei, unde și-a găsit și sfârșitul, el fiind găsit decedat în curtea gospodăriei sale. Dispariția sa este cu atât mai neașteptată cu cât Alexandru Iancu nu era cunoscut ca având vreo afecțiune și ducea o viață sportivă și echilibrată.
El a fost găsit în curtea gospodăriei sale de la țară, căzut și fără viață. Doctorul Alexandru Iancu era căsătorit, soția sa fiind profesoară și avea trei băieți.
Medicul veterinar Alexandru Iancu a fost, timp de două mandate, consilier municipal, respectiv județean, din partea Partidului Ecologist Român, iar funcția de director al Direcției Sanitar Veterinare a deținut-o fiind sprijinit de Convenția Democrată, respectiv de Partidul Democrat Liberal.