Începând de astăzi, buzoienii au ocazia să vadă, la Cinematograful Dacia, filmul documentar dedicat uneia dintre cele mai apreciate sportive, pugilista Steluța Duță.
Realizat de tinerii regizori Radu Mocanu și Mihai Dragolea, filmul intitulat „Roboțelul de Aur”, este inspirat de cartea cu același nume scrisă de maestrul Constantin Voicilaș, antrenorul sportivei și unul dintre cei mai importanți oameni din viața Steluței Duță.
În film este prezentată povestea vieții pugilistei buzoiene, de trei ori vicecampioană mondială la box, un destin care a început trist, cu abandonarea ei la orfelinat din primul an de viață, dar pe care a reușit să-l schimbe total, prin eforturi, perseverență și mentalitate de învingător.
Astfel, în perioada 23-28 octombrie, filmul „Roboțelul de Aur” va rula la Cinematograful Dacia, publicul având ocazia să afle aspecte neștiute până acum din viața renumitei sportive și traseul ei, de la un copil abandonat la campioana de acum, cunoscută și iubită pentru performanțele ei remarcabile.