Filmul „Roboțelul de Aur” despre viața campioanei Steluța Duță, de azi la Cinema Dacia

   Începând de astăzi, buzo­ienii au ocazia să vadă, la Cine­matograful Dacia, filmul documentar dedicat uneia dintre cele mai apreciate sportive, pugilista Steluța Duță.

  Realizat de tinerii regizori Radu Mocanu și Mihai Dra­golea, filmul intitulat „Robo­țelul de Aur”, este inspirat de cartea cu același nume scrisă de maestrul Constantin Voi­cilaș, antrenorul sportivei și unul dintre cei mai importanți oameni din viața Steluței Duță.

  În film este prezentată po­ves­tea vieții pugilistei buzo­iene, de trei ori vicecampioană mondială la box, un destin care a început trist, cu abandonarea ei la orfelinat din primul an de viață, dar pe care a reușit să-l schimbe total, prin eforturi, perseverență și mentalitate de învingător.

   Astfel, în perioada 23-28 octombrie, filmul „Roboțelul de Aur” va rula la Cinema­to­graful Dacia, publicul având ocazia să afle aspecte neștiute până acum  din viața renumitei sportive și traseul ei, de la un copil abandonat la campioana de acum, cunoscută și iubită pentru performanțele ei remarcabile.