Oprit de polițiști la un control de rutină, un buzoian de 34 de ani va regreta mult timp decizia de a se urca la volan și de a se plimba fără grijă pe străzile din municipiu.
La solicitarea polițiștilor privind prezentarea permisului de conducere, acesta a fost nevoit să recunoască faptul că nu deține acest document și, mai mult, testat cu aparatul etilotest, s-a văzut că a condus autoturismul sub influența băuturilor alcoolice.
Etilotestul a prezentat, în cazul tânărului de 34 de ani, 0,7 mg/l alcool pur în aerul expirat. În acest sens, i-au fost prelevate mostre biologice necesare pentru stabilirea alcoolemiei.
Escapada l-a costat scump pe buzoian, pe numele acestuia întocmindu-se un dosar penal pentru săvârșirea infracțiunilor de conducere a unui vehicul sub influența băuturilor alcoolice și conducere fără permis.