Exercițiu de gestionare a urmărilor unui accident chimic, organizat marți de ISU Buzău

   În această dimineață, structuri din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Neron Lupașcu” Buzău  desfășoară un exercițiu complex de înștiințare, avertizare, alarmare, evacuare și intervenție.

   Acțiunea are ca scop ­li­mitarea urmărilor produse de un eventual accident chimic în care sunt implicate cantități mari de amoniac, provenite de la instalația de pe platforma industrială a Avicola situată în extra­vilanul municipiului Buzău, pe DN2B.

   La acest exercițiu, alături de echipajele ISU, participă forțe și mijloace din cadrul Primăriei Buzău, Inspectoratului Jude­țean de Jandarmi, Inspectoratului Județean de Poliție, SAJ-UPU, Agenția pentru Protecția Mediului și Garda Națională de Mediu–Comi­sariatul Județean Buzău.

   Astfel, de la ora 10,30, vor fi transmise comunicate privind activitatea desfășurată, reguli și măsuri de comportare specifice în asemenea situații de urgență, prin intermediul sirenei electronice și a semnalelor de alarmă.

   Exercițiul are scopul de a antrena și verifica personalul Celulei de urgență și a echipelor de intervenție privitor la luarea deciziilor care se impun pentru avertizarea și alarmarea ­pu­blică, verificarea funcționării echipamentelor de alarmare din dotarea societății.

   De asemenea, exercițiul vizează și modul de cooperare între structurile cu atribuții specifice, precum și cunoașterea de către angajați și populație a semnificației semnalelor de alarmare și a regulilor de comportare în astfel de situații de urgență.