Miercuri, în jurul orei 15,00, în municipiul Buzău s-a produs un accident de circulație, soldat cu rănirea unui biciclist.
Este vorba despre un bărbat de 38 de ani, care se deplasa pe bicicletă pe strada Transilvaniei, dinspre Vernești către Centru, când s-a dezechilibrat pe fondul consumului de alcool și a căzut, lovindu-se de portiera unui autoturism care rula în aceeași direcție.
La volanul mașinii implicate în accident se afla o femeie de 43 de ani din Măgura.
După testarea cu aparatul etilotest, s-a constat că șoferița nu consumase alcool, în timp ce biciclistul lovit avea o alcoolemie de 1,01 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Biciclistul a fost transportat la Spitalul Județean de Urgență Buzău, dar rănile suferite nu au impus internarea. Cercetările sunt continuate de polițiștii rutieri.