Șase șoferi beți mangă, trimiși pe jos acasă de polițiști. Din week-end au dosare penale în loc de permis

   La acest sfârșit de săptămână, polițiștii rutieri au acționat pentru creșterea gradului de siguranță rutieră în rândul participanților la trafic. Având în vedere alerta meteorologică care a vizat și județul Buzău, polițiștii au adresat recomandări tuturor participanților la trafic pentru prevenirea evenimentele rutiere, în acest sens fiind distribuite peste 280 pliante cu sfaturi utile.

   De asemenea pentru abaterile constatate, au fost aplicate 385 sancțiuni contravenționale, au fost reținute 11 permise de conducere și întocmite nouă dosare penale.            

   Șase dosare penale au fost întocmite după ce polițiștii au depistat în trafic conducători auto aflați sub influența alcoolului (0,47mg/l, 0,50 mg/l, 0,66 mg/l, 0,82 mg/l, 0,96 mg/l, 1,00 mg/l). Cea mai mare concentrație alcoolică, 1,00 mg/l, a fost înregistrată de aparatul etilotest în cazul unui conducător auto din municipiul Buzău în vârstă de 47 de ani, depistat pe strada Tudor Vladimirescu din municipiul Buzău.

   Celelalte dosare penale au vizat conducătorii auto care au fost depistați în trafic la volanul unor autovehicule neînmatriculate, dar și pentru conducerea unui autovehicul având suspendată exercitarea acestui drept.