Proprietarii de mașini care au achitat taxa specială pentru autoturisme și vehicule, taxa pe poluare pentru autovehicule sau taxa pentru emisii poluante provenite de la autovehicule, potrivit reglementărilor legale de la momentul înmatriculării, nu mai trebuie să deschidă acțiune în instanță pentru a-și recupera aceste sume.
Astfel, potrivit Agenției Naționale de Administrare Fiscală (ANAF), aceștia pot solicita restituirea sumelor achitate pentru taxele menționate pe cale administrativă, așa cum este prevăzut în Ordonanța de Guvern care stipulează acest drept.
În vederea punerii în aplicare a prevederilor Ordonanței de Guvern menționate, va fi elaborată o procedură, care va fi aprobată prin ordin comun al ministrului Mediului, Apelor și Pădurilor și al președintelui ANAF, în termen de 45 de zile de la publicarea în Monitorul Oficial.
Odată cu adaptarea procedurii de restituire, contribuabilii interesați pot să solicite, prin cerere depusă la ANAF, restituirea sumelor reprezentând taxa specială pentru autoturisme și autovehicule, taxa pe poluare pentru autovehicule sau taxa pentru emisii poluante provenite de la autovehicule.