Un albanez s-a căsătorit cu o buzoiancă doar pentru a călători fără viză în Europa

   Reîntregirea familiei sau căsătoriile de conveniență cu cetățenii români, prin care străinii își doresc să obțină permisele de ședere, sunt un aspect atractiv din punctul de vedere al efectelor care decurg din încheierea unei astfel de căsnicii. Astfel, în contextul în care granițele au încetat să mai fie un impediment pentru definitivarea unei căsătorii, legislația națională și internațională impune sancțiuni pentru cetățenii străini care folosesc căsătoria pe post de paravan.  Însă zeci de bărbați din țări precum Nigeria, Bangladesh, Albania ori Sudan negociază cu femei din România căsătorii de conveniență, pentru care plătesc o anumită sumă de bani pentru ca, astfel, să ajungă, fără viză, în țări ale Uniunii Europene.

   Polițiștii Inspectoratului General pentru Imigrări-Biroul pentru Imigrări al județului Buzău au descoperit, în luna iulie, o casătorie de conveniență încheiată între un cetățean albanez și o cetățeană română. Bărbatul, în vârstă de 31 de ani, și-a cunoscut viitoarea soție, de 27 de ani, în Italia, și au hotărât să se căsătorească pentru ca bărbatul să poată obține un permis de ședere în România, document care ulterior i-ar fi permis să călătorească în state europene. Astfel, în luna februarie 2015, aceștia au încheiat căsătoria în fața ofițerului de stare civilă român, ulterior prezentându-se cu documentele necesare la sediul Biroului pentru Imigrări al județului Buzău, în vederea obținerii dreptului de ședere, în calitate de membru de familie al unui cetățean român. Conform procedurilor, polițiș­tii au început verificările în cazul celor doi soți, în cadrul cărora a fost realizat un interviu, vizite la domiciliul conjugal și discuții cu persoane din anturaj. În urma verificărilor, polițiștii de la imigrări au constatat că cei doi soți nu locuiau la reședința declarată, iar în cadrul interviului s-au constatat neconcordanțe în declararea datelor cu caracter personal, a circumstanțelor în care s-au cunoscut, soții fiind inconsecvenți în declarații, aspecte care au condus la concluzia că această căsătorie a fost încheiată de conveniență.

   Urmare a celor constatate, conform legislației, s-a refuzat prelungirea dreptului de ședere al cetățeanului albanez în România. Comunicarea deciziei de respingere a cererii a fost afișată la sediul formațiunii teritoriale de imigrări, întrucât acesta a părăsit teritoriul României după susținerea interviului. Căsătoria de conveniență, așa cum este definită în OUG 194/2002 privind regimul străinilor în România, reprezintă căsătoria încheiată cu singurul scop de a eluda condițiile de intrare și ședere a străinilor și de a obține dreptul de ședere pe teritoriul României.