Trei buzoieni din satul Zărnești de Slănic, comuna Cernătești, au fost arestați sâmbătă, de magistrații Judecătoriei Focșani, ei fiind prinși de polițiștii din Dumitrești, Vrancea, la furat de cablu. Nu un metru-doi, ci 250, potrivit monitoruldevrancea. Buzoienii au venit la furat de cablu în Vrancea cu două mașini, una dintre ele fiind folosită pe post de antemergător. În cursul zilei de vineri, anchetatorii au făcut reconstituirea cu cei trei, în seara aceleiași zile ei fiind reținuți, în ziua următoare pe numele lor fiind emise mandate de arestare preventivă.
Totul a pornit de la un apel telefonic, primit în noaptea de joi spre vineri, la ora 1,29, prin care s-a anunțat faptul că a căzut semnalul la o rețea telefonică aeriană. În urma apelului primit, polițiștii din Dumitrești au mers în zona în care a fost semnalată problema și au constatat că nu era vorba de nicio defecțiune, ci de hoți. Oamenii legii au găsit cablul tăiat la fața locului, 250 de metri, făcut valuri, semn că hoții nu au mai apucat să-l ia. De asemenea, în același loc a fost găsită și o autoutilitară Dacia, cu care polițiștii au bănuit că s-au deplasat cei trei.
Unul dintre suspecți a fost prins câteva clipe mai târziu, el încercând să fugă când oamenii legii au ajuns la locul faptei, în timp ce alți doi au reușit să plece cu o mașină mică, care urma să fie folosită de post de antemergător, în cazul în care ar fi reușit să fure cablul.
Individul care a fost prins la fața locului, a recunoscut că, împreună cu ceilalți doi, care au reușit să fugă, a secționat cablul cu un foarfece „gură de lup”. În timp ce el a fost dus la sediul poliției pentru audieri, oamenii legii vrânceni au luat legătura cu ai lor colegi din județul Buzău. Aceștia au mers acasă la cei care au reușit să fugă, pe care i-au dus în Vrancea pentru audieri.
După ce au dat declarații, Cornel Caloian, Șerban Constantinescu și Mitică Dănuț Lapteacru s-au întors cu polițiștii la locul comiterii faptei pentru reconstituire. În seara zilei de vineri, cei trei au fost reținuți. „În urma cercetărilor efectuate s-a stabilit că principalii suspecți ai furtului sunt trei bărbați din Cernătești, sat Zărneștii de Slănic, Buzău, în vârstă de 35, 29, respectiv 28 de ani. La data de 10.07.a.c. cei trei au fost reținuți. Cercetările sunt continuate de către polițiștii din Gugești, în vederea documentării activității infracționale a principalilor suspecți și luării măsurilor legale ce se impun”, a adăugat inspector principal Cătălina Murariu, de la Biroul de Presă al IPJ Vrancea. Cei trei nu erau la furat pentru prima dată. Odată încătușați, ei au recunoscut și alte două fapte de același gen, comise la Jitia și înregistrate cu autor necunoscut. Mai mult, au mai secționat cablurile de telefonie și în localități din județul Buzău. De altfel, toți trei au mai avut probleme cu legea, fapta de la Dumitrești și cele de la Jitia fiind comise în perioada termenului de încercare, ei având condamnări cu suspendare. Se bănuiește că cei trei făceau parte dintr-o rețea care se ocupă cu astfel de fapte. Dacă ar fi reușit să plece cu cablul, ei i-ar fi dat foc, pentru a extrage cuprul, pe care mai apoi l-ar fi vândut.