Peste 300 de amenzi și 5 permise reținute de polițiști, în prima zi a săptămânii

   Controalele efectuate de polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Buzău s-au soldat, luni, cu 311 sancțiuni contravenționale și cinci permise de conducere reținute, ca urmare a neregulilor depistate în trafic.

   Astfel, aparatele radar au acționat pe principalele artere de circulație din județ și au înregistrat 159 de autovehicule care au depășit viteza legală.

   Cea mai mare viteză  a fost înregistrată de radar pe DN2 E85, în localitatea Costești, un băcăuan fiind surprins gonind prin localitate cu 110 km pe oră.

   Cele cinci permise reținute de polițiști au fost ca urmare a neacordării priorității ­pie­tonale, efectuarea de depășiri neregulamentare, conducere sub influența băuturilor alcoolice și depășirea regimului legal de viteză.