Vești proaste pentru polițiștii locali din Buzău în privința normei de hrană

    Polițiștii locali din Buzău ar putea beneficia de alocația de hrană doar până la 31 august. Modificarea legislaţiei în privinţa statutului poliţistului şi al poliţiei locale a condus şi la schimbarea cuantumului alocației pentru fiecare angajat al Poliției Locale.

    Astfel, începând cu data de 1 mai, angajaţii de la Ordine şi linişte Publică, Circulaţie şi disciplină rutieră, Disciplină în construcţii, Afişaj stradal, Evidenţa populaţiei şi personalul de conducere vor primi 24 de lei pe zi. Cei de la Pază bunuri şi Valori, Siguranţa unităţilor şcolare, Dispecerat şi monitorizare vor primi 18 lei pe zi. La aceştia se mai adaugă încă 2 lei pe zi pentru cei care lucrează în ture şi schimburi.

   Indemnizaţia maximă de hrană pe care o poate primi un poliţist local este de 7,8 milioane de lei vechi pe lună. Suma prevăzută în bugetul pe anul 2015 pentru capitolul respectiv este de 18 miliarde de lei vechi, bani care ajung însă doar până la sfârșitul lunii august. Ulterior, polițiștii locali buzoieni vor mai primi norma de hrană doar dacă Guvernul va opera o rectificare pozitivă.

   Cu alte cuvinte, dacă Guvernul nu va găsi surse suplimentare, și municipalitatea nu va primi bani în plus, indemnizaţia pentru hrană va fi sistată la 1 septembrie, odată cu epuizarea sumei alocată în buget.