Prima zi de lucru de după Paște s-a dovedit ,,rodnică” pentru polițiștii rutieri, având în vedere bilanțul acțiunilor derulate în scopul creșterii gradului de siguranță în rândul participanților la trafic.
Astfel, în 24 de ore au fost aplicate 345 sancțiuni contravenționale, au fost reținute 13 permise de conducere și s-au întocmit patru dosare penale.
Cele mai multe amenzi, respective 169, au vizat nerespectarea regimului legal de viteză.
De asemenea, șapte vitezomani au rămas fără permis, unul dintre aceștia fiind prins rulând cu 158 km/h în afara localității Poșta Câlnău. Altor trei conducători auto li s-a reținut permisul pentru neacordarea priorității de trecere pentru pietonii angajați regulamentar în traversare, doi au rămas fără permis după ce nu au respectat semnificația culorii roșii a semaforului, iar un alt conducător auto, pentru neacordarea priorității de trecere a autovehiculelor care aveau acest drept.
În ceea ce privește dosarele penale întocmite, unul a avut drept cauză conducerea sub influența alcoolului, respectiv 0,42 mg/l alcool pur în aerul expirat, două pentru conducere autovehicule neînmatriculate, iar altul ca urmare a conducerii unui autovehicul cu permis reținut în vederea anulării.