Peste 340 de amenzi, 13 permise reținute și 4 dosare penale, bilanțul polițiștilor rutieri în 24 de ore

     Prima zi de lucru de după Paște s-a dovedit ,,rodnică” pentru polițiștii rutieri, având în vedere bilanțul acțiunilor derulate în scopul creșterii gradului de siguranță în rândul parti­cipanților la trafic.

     Astfel, în 24 de ore au fost aplicate 345 sancțiuni contravenționale, au fost reți­nute 13 permise de conducere și s-au întocmit patru dosare penale.

     Cele mai multe amenzi, respective 169, au vizat ­ne­respectarea regimului legal de viteză.

     De asemenea, șapte vitezomani au rămas fără permis, unul dintre aceștia fiind prins rulând cu 158 km/h în afara localității Poșta Câlnău. Altor trei conducători auto  li s-a reținut permisul pentru neacordarea priorității de trecere pentru pietonii angajați regulamentar în traversare, doi au rămas fără permis după ce nu au respectat semnificația culorii roșii a semaforului, iar un alt conducător auto, pentru neacordarea priorității de trecere a autovehiculelor care aveau acest drept.

     În ceea ce privește dosarele penale întocmite, unul a avut drept cauză conducerea sub influența alcoolului, respectiv 0,42 mg/l alcool pur în aerul expirat, două pentru conducere autovehicule neînmatriculate, iar altul ca urmare a conducerii unui autovehicul cu permis reținut în vederea anulării.