Cât a putut să bea un buzoian și apoi să se urce la volan

   Noroc cu polițiștii care l-au oprit la timp și l-au dat jos de la volan. Un buzoian de 45 de ani s-a ales cu dosar penal pe loc, după ce polițiștii au văzut ce a indicat alcooltestul în care l-au pus să sufle. Bărbatul avea o concentrație alcoolică de 1,47 mg/l alcool pur în aerul expirat și a fost mare minune că nu a provocat vreun accident rutier până să fie oprit de oamenii legii. Buzoianul a fost depistat la un control de rutină pe raza localității Costești, în timp ce se deplasa cu mașina pe DN 2 E 85.

   În urma neregulilor constatate în trafic în 24 de ore, polițiștii cu atribuții pe linie rutieră au aplicat 213 sancțiuni contravenționale și au reținut 21 permise de conducere șofe­rilor indisciplinați. 42 dintre abateri au fost comise de conducătorii auto care nu au res­pectat regimul legal de viteză, iar doi dintre aceștia au fost lăsați fără permis pentru următoarele 90 de zile.

   De asemenea, polițiștii au reținut permisele altor 19 condu­cători auto, aceștia rămâ­nând pietoni după ce nu au res­pectat regulile privind pri­oritatea auto și pietonală sau semnificația culorii roșii a semaforului. Polițiștii cu atribuții pe linie rutieră au mai întocmit alte patru dosare penale pentru conducerea unui autovehicul neînmatriculat, conducerea unui autoturism fără a figura în evidențele deținătorilor de permise de conducere, precum și pentru conducerea unui autoturism fără drept de circulație în România.