ISU își deschide porțile pentru cei care doresc să afle mai multe despre pompieri și misiunile acestora

     Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Neron Lupașcu” al județului Buzău desfășoară în perioada 6–10 aprilie 2015, în colaborare cu Inspectoratul Școlar Județean Buzău, o serie de activități în cadrul programului „SA ȘTII MAI MULTE, SĂ FII MAI BUN”. Pe toată această perioadă, sediul inspectoratului și celelalte subunități din județ își vor deschide porțile pentru cei care doresc să afle mai multe despre pompieri și ­mi­siunile acestora. Vizitatorii vor putea urmări exercițiile demonstrative, vor vedea echipamentele de intervenție și autospecialele, dar și cum se gestionează o situație de urgență. Copii vor afla, cu această ocazie, măsurile de prevenire și stingere a incendiilor, modul de comportare în diferite situații de urgență, modul corect de folosire a numărului de urgență 112, precum și modul cum se acordă primul ajutor medical.