Dosarul în care au fost efectuate perchezițiile, de la sfârșitul lunii ianuarie, de către polițiștii din Capitală, într-un apartament și două case din Râmnicu Sărat, în legătură cu traficul de medicamente pentru cancer,
are ramificații mult mai ample în municipiu. De aceea și mult prea puțina zarvă care s-a făcut, inclusiv pe plan național, în jurul cazului, ai căror protagoniști au dat dovadă de un cinism fără margini punând în vânzare, prin farmacii, apă chioară destinată unor oameni disperați, pentru care un asemenea tratament reprezintă, poate, ultima speranță de supraviețuire.
Aceasta pentru că una dintre persoanele implicate în trafic, mai precis în ,,albirea” banilor obținuți astfel, este un fost angajat al Administrației Financiare Râmnicu Sărat, pensionat în urmă cu doi ani, la locuința căruia s-ar fi găsit, cu ocazia percheziției, o sumă impresionantă de bani cash, aproximativ 2,5 milioane lei (560.000 euro). Acesta, spun surse bine documentate, ar fi beneficat de consilierea unor persoane din interiorul fiscului râmnicean, dar și din cadrul Poliției municipale. Așa că, pe lângă săpăturile la vedere, de pe străzi, la Râmnic se sapă asiduu.