Contribuabilii persoane fizice care au realizat câștiguri din transferul titlurilor de valoare, altele decât părțile sociale și valorile mobiliare în cazul societăților închise, au obligația de a declara câștigurile/pierderile nete realizate și să plătească impozitul pentru aceste câștiguri trimestrial, ca plată anticipată în contul impozitului pe câștigul net anual impozabil, potrivit Direcției Generale a Finanțelor Publice Buzău.
Astfel, contribuabilii persoane fizice care au realizat câștiguri din transferul titlurilor de valoare trebuie să completeze și să depună formularul 225, trimestrial, până la data de 25 inclusiv a lunii următoare fiecărui trimestru, pe baza informațiilor (fișelor de portofoliu), transmise de intermediari, de societățile de administrare a investițiilor sau alți plătitori de venit până la data de 5 a lunii următoare trimestrului sau ori de câte ori contribuabilul constată erori în declarația anterioară.
În acest sens, pentru primul trimestru din acest an, astăzi este ultima zi de depunere a formularului 225, care va cuprinde câștigurile sau pierderile obținute din transferul titlurilor de valoare, altele decât părțile sociale și valorile mobiliare în cazul societăților închise realizate în perioada 1 ianuarie – 31 martie 2012.
Formularul se completează în două exemplare, din care unul se va depune la organul fiscal în a cărui rază teritorială contribuabilul are adresa de domiciliu, potrivit legii, sau adresa unde locuiește efectiv, în situația în care aceasta este diferită de domiciliu, pentru persoanele fizice care au domiciliul fiscal în România. În cazul contribuabililor care nu locuiesc în țara noastră, formularul 225 se depune la organul fiscal în a cărei rază are domiciliul fiscal împuternicitul.
Indiferent de numărul tranzacțiilor efectuate sau numărul intermediarilor/societăților de administrare a investițiilor sau alți plătitori de venit prin intermediul cărora au fost realizate aceste câștiguri, contribuabilul va depune o singură declarație.