Ultimul asalt al turismului de fleică în mijlocul naturii

        *Teoretic, de la 1 Mai, grătarele și picnicurile nu se vor mai putea organiza decât în zone special amenajate; practic, în județ nu există încă nicio astfel de zonă

            Azi este ultima zi de muncă, iar majoritatea buzoienilor au la dispoziție un nou week-end prelungit, la doar două săptămâni după cel prilejuit de sărbătoarea Paștelui. Prin lege, 1 Mai este decretată zi liberă, iar pentru că anul acesta a picat marțea, guvernanții au decis ca bugetarii să stea acasă și pe 30 aprilie, și așa s-au adunat patru zile libere, punându-le la socoteală și pe cele din week-end.

        *Teoretic, de la 1 Mai, grătarele și picnicurile nu se vor mai putea organiza decât în zone special amenajate; practic, în județ nu există încă nicio astfel de zonă

          Azi este ultima zi de muncă, iar majoritatea buzoienilor au la dispoziție un nou week-end prelungit, la doar două săptămâni după cel prilejuit de sărbătoarea Paștelui. Prin lege, 1 Mai este decretată zi liberă, iar pentru că anul acesta a picat marțea, guvernanții au decis ca bugetarii să stea acasă și pe 30 aprilie, și așa s-au adunat patru zile libere, punându-le la socoteală și pe cele din week-end.De această dată, spre deosebire de Paște, vremea se anunță frumoasă, așa că amatorii de picnic și grătare la iarbă verde sunt în toi cu pregătirile, mai ales că nu se știe ce vor face după 1 Mai, când intră în vigoare Legea Picnicului, care le interzice să-și mai instaleze „taberele” chiar pe unde vor.

            Prin urmare, cel puțin teoretic, acesta ar trebui să fie picnicul de adio în arealele naturale neamenajate pentru astfel de activități, și totodată ultima ocazie pentru locatarii de la bloc de a trânti un grătăraș sub balcon și a inunda cu fum și miresme de friptură apartamentele vecinilor, până la ultimul etaj. Se așteaptă, prin urmare, o mare afluență de petrecăreți în zonele consacrate de la Ciolanu, Haleș, Măgura sau Spătaru pentru ultimele zile în care încă mai e liber la grătare. Acestea se vor putea încinge și pe data de 1 Mai, deși atunci intră în vigoare Legea Picnicului, însă autoritățile au dat asigurări că nu vor aplica amenzi decât celor care lasă gunoaie în urma lor sau nu sting focul, lăsându-i pe oameni să se bucure pentru ultima oară de un mic și o fleică perpelite pe jar chiar în mijlocul naturii.

            Conform respectivei legi, activitatea de picnic nu se va mai putea desfășura la voia întâmplării absolut pe unde doresc amatorii de grătare, ci doar în zone special amenajate, care trebuie să fie   dotate cu utilități și facilități pentru desfășurarea activităților de picnic, iar aprinderea focului să fie permisă. Prin „dotări” se înțelege zone amenajate cu locuri speciale pentru aprinderea focului, containere destinate colectării selective, inscripționate corespunzător,  toalete ecologice și surse de apă curentă, legea prevăzând și o serie de alte condiții pe care trebuie să le îndeplinească cei care vor administra astfel de spații destinate picnicului.

            Problema majoră la nivelul județului nostru este că nicăieri nu se găsește o astfel de zonă, astfel că de marți, oricine ar ieși să întindă pătura la iarbă verde și să perpelească un mic va fi în afara legii. Astfel, dacă vor avea pretenția ca cetățenii să respecte legea, autoritățile trebuie să se preocupe cât mai repede să le și creeze condiții pentru aceasta, pentru că oamenii nu par dispuși să renunțe la pasiunea lor pentru picnic, chiar dacă asta presupune să o facă în afara cadrului legal.

 

            Peste 150 de polițiști, trimiși în misiune „la pădure”

 

            Începând de mâine, importante efective din cadrul poliției buzoiene vor fi mobilizate pentru a păstra ordinea publică, a preveni furturile ori alte infracțiuni și a fluidiza circulația în zonele ce vor fi luate cu asalt de turiștii de week-end, peste 150 de polițiști de ordine publică, investigații criminale, investigarea fraudelor, și din cadrul birourilor Rutier și Arme, Explozibili, Substanțe Periculoase, primind misiuni în acest sens pentru perioada 28 aprilie-2 mai.

            Totodată, polițiștii le recomandă celor care vor pleca de acasă în aceste zile să se asigure că și-au încuiat ușa locuinței și că nu au lăsat vreun geam deschis, sfătuindu-i totodată să își protejeze bunurile și bagajele, mai ales în zonele aglomerate.

            Celor care aleg să petreacă aceste zile la o distanță mai mare de casă, polițiștii le recomandă să fragmenteze deplasările, alternând șofatul cu perioadele de repaus pentru a preveni producerea unor accidente cauzate de oboseală.