* Competiţia a fost câştigată de echipajul care a reprezentat filiala de Cruce Roşie din Tulcea
Filiala de Cruce Roşie Buzău a organizat în weekend etapa zonală a competiţiei naţionale a echipelor de prim-ajutor din cadrul detaşamentelor de intervenţie în situaţii de dezastre ale Societăţii Naţionale de Cruce Roşie din România.
* Competiţia a fost câştigată de echipajul care a reprezentat filiala de Cruce Roşie din Tulcea
Filiala de Cruce Roşie Buzău a organizat în weekend etapa zonală a competiţiei naţionale a echipelor de prim-ajutor din cadrul detaşamentelor de intervenţie în situaţii de dezastre ale Societăţii Naţionale de Cruce Roşie din România.Competiţia a avut loc la Tabăra de vară de la Bisoca, aflată în administrarea Fundaţiei „Sf. Sava”, şi a reunit echipajele din judeţele situate în sud-estul României: Brăila, Buzău, Constanţa, Galaţi, Tulcea şi Vrancea.
Probele de concurs s-au desfăşurat în cursul zilei de sâmbătă, începând cu ora 10.00. Participanţii la competiţie au fost nevoiţi să treacă două probe, teoretică şi practică. Proba practică a constat în simularea unor intervenţii în cazul unor situaţii de urgenţă (stop cardio-respirator, arsuri şi traumatisme), situaţii la care echipele au avut ca probă intervenţia în timp util.
Pentru proba teoretică, echipele au avut la dispoziţie 30 de minute pentru a răspunde la o serie de întrebări legate de situaţiile de urgenţă. Fiecare echipaj a avut în componenţă cinci membri, plus o rezervă.
Buzăul, pe locul III
La această etapă zonală, clasamentul pe echipe la finalul competiţiei a fost următorul: locul I – Tulcea; locul II – Brăila şi locul III – Buzău. Echipajul ce a reprezentat filiala de Cruce Roşie Tulcea, câştigător al acestei etape zonale, va participa la faza naţională a competiţiei, care se va desfăşura în cursul lunii septembrie.
„Rezultatele fiind foarte strânse, considerăm că echipa buzoiană a obţinut un loc lăudabil. Considerăm că a fost o experienţă frumoasă şi necesară, animată de spiritul civic şi de dorinţa de a ne ajuta semenii în situaţii de dezastre, în care, dacă vrei să salvezi oamenii, trebuie sa ştii să acorzi corect primul ajutor”, ne-a declarat Floarea Bârzu, directoarea filialei de Cruce Roşie Buzău.
Cei aproximativ 35 de voluntari pregătiţi în acordarea primului ajutor în situaţii de dezastre, veniţi în weekend la Bisoca, s-au arătat mulţumiţi de condiţiile de găzduire, motiv pentru care ar reveni cu cea mai mare plăcere în zona de munte a judeţului. Această acţiune, mai spune Floarea Bârzu, a avut şi rol de socializare, în ideea unei mai bune colaborări pe viitor între voluntarii de Cruce Roşie din judeţele din sud-est a ţării.
{loadposition zgalerie06272}