Oficialii echipei locale de handbal feminin se pregătesc intens pentru noua stagiune a diviziei secunde. Conducătorii echipei HM Buzău au reuşit să perfecteze transferul unei jucătoare experimentate, care a evoluat ultima dată în Liga Naţională la formaţia Ştiinţa Bacău.
Oficialii echipei locale de handbal feminin se pregătesc intens pentru noua stagiune a diviziei secunde. Conducătorii echipei HM Buzău au reuşit să perfecteze transferul unei jucătoare experimentate, care a evoluat ultima dată în Liga Naţională la formaţia Ştiinţa Bacău.Simona Duţă este numele ultimului transfer al Handbal Municipal Buzău. Sportiva are 27 de ani, evoluează pe postul de coordonator şi s-a alăturat deja grupării buzoiene. Ştefan Miloş, preşedintele clubului din Buzău, s-a declarat încântat de concretizarea discuţiilor purtate cu handbalista originară din Râmnicu Vâlcea: „Am spus că vom aduce jucătoare cu experienţă pentru a întâri lotul echipei noastre înainte de debutul de campionat, lucru pe care l-am şi făcut. Duţă a venit la Buzău din postura de jucătoare liberă de contract, fapt care ne avantajează, pentru că nu stăm bine din punct de vedere financiar. Sunt convins că prin perfectarea acestei mutări am crescut în primul rând valoric, şi apoi din punct de vedere al experienţei”.