Gest-surpriză, ieri dimineață, la Consiliul Județean: șeful Biroului Achiziții Publice și Investiții, Cătălin Botezatu, și-a dat demisia din funcție și va părăsi instituția. Surse din interiorul Consiliului Județean ne-au relatat că decizia lui Botezatu ar putea veni în contextul noului scandal provocat de prestația penibilă a firmelor care și-au adjudecat licitațiile pentru deszăpezirea drumurilor
județene. De cealată parte, Cătălin Botezatu susține că a demisionat strict din considerente de ordin personal, alte surse dând drept sigură plecarea acestuia în domeniul privat, la o companie care i-ar fi făcut o ofertă salarială mai avantajoasă.
Unul dintre cei mai vechi angajați ai Consiliului Județean, deținător al funcției de șef al Biroului Achiziții Publice și Investiții și în timpul celor două mandate ale fostului președinte al instituției, numele lui Cătălin Botezatu este unul controversat, dat fiind că el este legat de un dosar mai vechi, aflat în atenția Parchetului, tot privind atribuirea contractelor de deszăpezire din anul 2010, dar și în cel instrumentat de procurorii Direcției Naționale Anticorupție legat de închirirerea de aparatură medicală pentru noua Maternitate, în acesta din urmă fiind deja trimis în judecată fostul președinte al Consiliului Județean, senatorul PSD Victor Mocanu.