Cătălin Predoiu: ,,Sunt convins că voi câștiga prezidențialele“

Crearea Uniunii Social Liberale, alianță electorală în vederea lagerilor europarlamentare formată din Partidul Social Democrat, Uniunea Națională pentru Progresul României și Partidul Conservator, reprezintă o lovitură aplicată de PSD partenerilor liberali din USL, este de părere prim-vicepreședintele Partidului Democrat Liberal Cătălin Predoiu.

El a mai declarat, miercuri seara, la Buzău, că scena politică din România se va schimba în urma alegerilor europarlamentare și prezidențiale de anul acesta: ,,Uniunea Social Democrată este o lovitură aplicată de PSD liberalilor, ceea ce arată cât de mult au înșelat aceste două partide și liderii lor, Ponta și Antonescu, poporul român. Scena politică va fi schimbată prin votul de la europarlamentare și prin votul de la prezidențiale. Vom avea surprize mari și sunt foarte încrezător că vom face un rezultat bun la europarlamentare”.

Candidatul PDL la președinția României a mai spus că este convins că va câștiga alegerile prezidențiale, indiferent cine îi va fi adversar în turul al doilea. ,,Sunt convins că voi câștiga prezidențialele. Orice adversar ar fi în turul al doilea, sunt încrezător că voi câștiga. Domnul Antonescu nu mai este de dreapta de mult, domnul Antonescu nu știu dacă a știut vreodată că este de stânga sau de dreapta”, a mai spus Cătălin Predoiu.