Cezar Preda: „Cătălin Predoiu, un om alături de care merită să lupți“

„Un om alături de care merită să lupți”, astfel l-a ­ca­racterizat deputatul PDL de Buzău Cezar Preda pe prim-vicepreședintele Partidului Democrat Liberal Cătălin Predoiu, candidatul acestei formațiuni politice la alegerile prezidențiale. El a mai spus că, din păcate, responsabilitatea preluării organizației județene PDL Buzău nu este compatibilă cu drumul său către prezidențiale.

„Cătălin Predoiu este un om alături de care merită să te lupți. El a înțeles perfect situația din organizația de la Buzău, pe care a analizat-o în mod responsabil și s-a implicat pe de-a-ntregul pentru rezolvarea corectă a acesteia. Din păcate însă, responsabilitatea preluării organizației PDL Buzău de către Cătălin Predoiu nu este compatibilă cu parcursul său spre alegerile prezidențiale”, a declarat deputatul Cezar Preda, care a întărit și vineri, pe parcursul unei conferințe de presă pe care a susținut-o la Buzău, afirmațiile legate de decizia sa de a nu reveni nici la conducerea organizației buzoiene și nici la funcția de vicepreședinte al Partidului Democrat Liberal.

Atitudinea corectă a prim-vicepreședintelui Cătălin Predoui este, însă, conform lui Cezar Preda, în antiteză cu cea a altor membri ai Biroului Permanent Național al Partidului Democrat Liberal care „se fofilează”. „Este ușor să spui de Buzău că este greu. Îi invit pe cei din Biroul Permanent Național care nu sunt șefi de organizații și care vin din organizații puternice ale partidului, să vină aici și să obțină rezultate nemaipomenite (…) Decizia mea este clară, nu o să revin sub nicio formă, am treaba mea ca deputat și voi sprijini partidul meu peste tot. Am treaba mea pentru europarlamentare pe Colegiile 6 și 7,îmi fac sediu de campanie și mă voi implica să scot un scor mult mai mare decât media națională a partidului. De altfel, eu am luat peste media și la parlamentarele din 2012, dar cei care merg cu cârdul prin Parlament nu vor să recunoască evidența”, a mai spus deputatul Cezar Preda.