George Scutaru: ,,PNL se va abține de la votul în cazul STS“

Liderul deputaților Partidului Național Liberal, George Scutaru, a declarat că parlamentarii acestei formațiuni politice se vor abține de la votul asupra proiectului de lege privind Serviciul de Telecomunicații Speciale, în plenul camerei inferioare a Parlamentului. Deputatul de Buzău, care este și liderul organizației județene PNL, a precizat că serviciul se aflăîn prezent sub control parlamentar și că ar fi periculos ca acesta să fie pe același plan cu Serviciul Român de Iinformații și Serviciul de Informații Externe. „Ni se pare firesc ca asupra proiectului de lege să se pronunțe și domnul Klaus Iohannis atunci când își va lua în primire postul de ministru de Interne“, a declarat liderul deputaților PNL pentru ,,Mediafax”.

El a criticat poziția exprimată de premierul Victor Ponta în privința STS, precizând că, în prezent, există control parlamentar asupra serviciului prin intermediul comisiilor de apărare din Parlament: „Am văzut declarațiile făcute de premierul Victor Ponta dupăîntâlnirea cu parlamentarii grupului minorităților naționale privind amendarea proiectului de lege al STS, iar lucrurile par foarte confuze și nu mi se par că ar aduce clarificări. Controlul parlamentar asupra STS este prezentat ca o mare realizare, doar că acesta existăîn prezent și este menționat foarte clar în Legea 92/1996 de funcționare și organizare a STS. Controlul parlamentar asupra STS se exercită de comisiile de apărare din Camerăși Senat, care au atribuții de control și asupra SPP, precum și a unor servicii departamentale, cum ar fi cel al Ministerului de Interne sau cel al Ministerului Apărării“, a declarat Scutaru.

Deputatul liberal de Buzău a mai precizat că PNL susține trecerea Serviciului 112 la ­Mi­nisterul de Interne, pentru o coordonare mai bună a comitetelor de salvare.