Legea senatorului Constantin Popa, ,,zece cu felicitări“ de la Ecaterina Andronescu

Proiectul de lege ,,Prima zi de școală – zi liberă pentru părinți”, aparținând senatorului UNPR de Buzău Constantin Popa a mai făcut un pas către a deveni act normativ cu acte în regulă O nouă victorie repurtată de legea inițiată de senatorul buzoian Constantin Popa. Proiectul legii în cauză a trecut, marți, cu unanimitate

de voturi,  de  Comisia pentru învățământ, după ce, săptămâna trecută, a primit aviz favorabil din partea Comisiei pentru Drepturile Omulului, Minorități și Culte, cu șapte voturi pentru și două abțineri.

,,Sunt foarte bucuros de această reușită și sper să depășească și etapele ulterioare cu același succes. Legea a trecut de această comisie cu unanimitate de voturi, cu felicitări de la fostul ministru al învățământului, Ecaterina Andronescu, acum  preșe­dinte al Comisiei pentru învățământ. Am toată încrederea că voi reuși, și prin această lege, să le aduc o bucurie părinților și elevilor, precum și tuturor celor care doresc să punem accent pe educație și pe strângerea relației dintre familie și școală într-o societate marcată de infracționalitate”, a declarat senatorul Constantin Popa.

Legea  urmează să fie supusă dezbaterii Comisiei pentru Muncă și Familie, după care va ajunge, pentru dezbatere și vot, în plenul Senatului. Reamintim că proiectul de lege inițiat de senatorul buzoian se referă la stabilirea primei zile de școală ca zi liberă pentru părinții cu copii elevi mai mici de clasa a X-a, care ar avea astfel posibilitatea să-i însoțească la festivitatea de deschidere a noului an școlar, fără a mai apela la bunăvoința angajatorilor lor.