Consumul de etnobotanice printre tineri a explodat și s-a acutizat sută la sută din vina autorităților, a declarat, ieri, deputatul Partidului Democrat Liberal Cezar Preda, pe parcursul unei conferințe de presă pe care a susținut-o la Buzău. El a făcut aceste afirmații în contextul gravului incident
înregistrat miercuri, la Liceul Marghiloman, unde trei elevi au consumat asemenea substanțe interzise în timpul unei pauze, li s-a făcut rău și au ajuns la spital.
El a reamintit faptul că, în urmă cu doi ani, făcea o interpelare către ministrul democrat-liberal de Interne Traian Igaș, în care semnala tocmai acest aspect: ,,Cea mai importantă problemă pe care o au cetățenii acestui oraș și ai acestui județ – și care, efectiv, se și poate rezolva – este problema care vizează siguranța fiecăruia dintre noi și, totodată, siguranța copiilor noștri. Ceea ce s-a întâmplat grav miercuri în Buzău, cu privire la consumul de etnobotanice, este o chestiune care a explodat și s-a acutizat sută la sută din vina autorităților. Aș vrea să vă aduc aminte despre o declarație a mea și o interpelare făcută ministrului de Interne pe 15 februarie 2011, când ministru era domnul Igaș, în care îi spuneam că înainte de modificarea legislației – care s-a și făcut, am fost și inițiator – trebuie acțiuni foarte-foarte solide ale Poliției Române. Și chiar spuneam în acea interpelare către domnul ministru Igaș despre pasivitatea, dacă nu chiar implicarea, Poliției în aceste acțiuni, le-aș spune eu, de crimă organizată. Domnia-sa
m-a contrazis atunci, dar imediat viața l-a contrazis la rându-i, pentru că în două săptămâni după ce mi-a spus că nu este posibil așa ceva, doi ofițeri de la Prahova, implicați în această rețea de etnobotanice, au fost deferiți Justiției”.
,,România vizează locul întâi la consumul de etnobotanice“
Deputatul democrat-liberal a mai afirmat că, din pricina pasivității sau chiar a complicității autorităților, în nici șase ani, România a ajuns dintr-o țară care nu avea niciun fel de problemă legată de consumul de etnobotanice, să fie candidată la primul loc din Europa din acest punct de vedere: ,,Iată că, în 2008, România era o țară care nu figura cu o asemenea problemă, iar la sfârșitul lui 2010, România se <bucura> de peste 400 de <magazine de vise> și avea peste 500.000 de consumatori, iar acum se bate pe podium în Europa: după ce a trecut de locul patru, acum visează la medalia de aur în ceea ce privește consumul, în aplauzele autorităților. Eu știu că nu este interesant ce spun eu pentru putere, cum nu a fost interesant nici pentru puterea noastră. Nu-i o temă aceasta, aici nu ies bani, aici trebuie muncă. Eu îmi fac datoria și mai spun o dată: și în Buzău, nu există o dezvoltare exponențială a acestui consum fără complicitatea autorităților. Nu există așa ceva! Pentru că tinerii adolescenți, în dorința lor de a ieși în evidență, dacă nu o pot face prin performanțe școlare, dacă nu o pot face printr-un statut de sportiv, printr-un comportament care să arată că sunt, într-adevăr, niște elite, atunci ce fac? Se tatuează, consumă etnobotanice, poate așa vor fi și ei în atenția celorlalți colegi. Iar societatea îi ajută în aceste chestiuni care țin de periferia educației unui copil. Repet, Buzăul, foarte aproape de Prahova, este un fief al consumurilor de etnobotanice. Iar povestea aceasta, că s-au mutat pe Internet vânzările de etnobotanice, s-o spună la alții. Pot avea un control, dacă vor, asupra acestei chestiuni”, a mai afirmat deputatul Cezar Preda.
Deputatul Cezar Preda
s-a referit, tot în contextul siguranței cetățenilor, și la aspectul disparițiilor de copii, un domeniu care ar trebui pus la punct, dar care nu se află în atenția autorităților, pentru că ,,nu produce bani și șpagă, asta cere muncă”: ,,Și vreau să leg acest lucru cu disparițiile copiilor noștri. Vă spun un lucru care s-a demonstrat acum și pe care, oricum, autoritățile l-au uitat în secunda doi. A fost nevoie să se implice Serviciul Român de Informații să găsim pe cineva. Serviciul Român de Informații nu este creat pentru statul român ca să caute copiii noștri dispăruți. În România, după ce dispare un copil, nu-l caută nimeni! Dacă apare, pare, dacă nu apare, la revedere! Aici trebuie făcut ceva, și faptul că nu avem ministru de Interne și că nu ne ocupăm de ceea ce trebuie spune multe. Aici vor cetățenii României să fie valoroși miniștrii, nu la furat voturi în campanie! Valoroși să ne găsească copiii, să ni-i apere, să-i ferească de droguri și de alte pericole. Asta așteaptă cetățenii României și cetățenii Buzăului! Eu cred că aici trebuie făcut și dezvoltat un sistem de securizare a persoanelor și, în primul rând, tot ceea ce înseamnă disparițiile juvenile. Dar, poate nu este de interes, nici asta nu produce bani și șpagă, asta cere muncă”, a mai spus Cezar Preda.