De toată jena: Deputatul Titi Holban a plecat spre ciolanul lui Tăriceanu, dar s-a oprit la plăcinta lui Opreaa

Mutare de toată jena, ieri, pe scena politică buzoiană: deputatul PNL Titi Holban și-a dat demisia din Partidul Național Liberal, a pornit dimineață la braț cu Călin Popescu Tăriceanu, iar, spre prânz, a eșuat în formațiunea politică a lui Gabriel Oprea. Un traseu năucitor pe care șefii organizației județene a PNL nu vor să accepte că este adevărat până când nu-l vor auzi pe Holban, luni, anunțând acest lucru de la tribuna Camerei Deputaților. Cu atât mai mult cu cât fratele acestuia, primarul liberal al municipiului Râmnicu Sărat, Viorel Holban, susține că ar fi aflat despre decizia deputatului abia ieri dimineață, de la televizor.

,,Performanța politică” de ieri a deputatului Titi Holban a început în această dimineață, când a declarat agenției de știri ,,Mediafax” că, în semn de protest față de decizia Partidului Național Liberal de a părăsi USL și, implicit, guvernarea, va demisiona din partid și îl va urma pe Călin Popescu Tăriceanu în Partidul Reformator Liberal, el susținând că la formațiunea fostului premier vor trece și alți liberali care au crezut în proiectul USL, scrie ,,Mediafax“: ,,Am avut un proiect cu USL și consider că trebuia să meargă înainte. Nu văd oportună ieșirea de la guvernare și cum a procedat domnul Antonescu. După părerea mea, mulți îl vor urma pe domnul Tăriceanu. Este vorba despre cei care au crezut în acest proiect și care mai cred, iar printre ei mă număr și eu. Nu pot să spun cine mai pleacă cu domnul Tăriceanu, însă părerile sunt împărțite“, a declarat ­de­putatul Titi Holban.

Tot ieri, după prânz, la conferința de presă pe care a susținut-o la Buzău președintele organizației județene a Partidului Național Liberal, deputatul George Scutaru – care a apărut alături de preșe­dintele Consiliului Județean, Cristinel Bîgiu, de vicepreședintele liberal al acestei instituții, Cristinel Romanescu, dar și de primarul PNL de Rîmnic, Viorel Holban – a anunțat că, de fapt, după știința sa, deputatul râmni­cean nu ar fi cotit-o către ,,aventura politică” a fostului președinte PNL și prim-ministru Călin Popescu Tăriceanu, ci… către partidul condus de Gabriel Oprea, Uniunea Națională pentru Progresul României. Totuși, a spus Scutaru, ,,demisia unui parlamentar se activează abia în momentul în care face anunțul, personal, de la tribuna Parlamentului. Să sperăm că până luni se va răzgândi”. Și primarul liberal de Râmnicu Sărat, Viorel Holban, fratele parlamentarului plecat ieri din PNL, a spus că a fost luat prin surprindere de decizia acestuia, susținând că a aflat despre acest lucru ieri dimi­neață, de la televizor: ,,A făcut el (Titi Holban, n.r.) o glumă vinerea trecută, dar am crezut că este doar o glumă”, a spus primarul râmnicean.

Informația privind înscrie­rea deputatului Titi Holban în UNPR ne-a fost confirmată de liderul județean al acestei formațiuni, senatorul Constantin Popa. O informație neconfirmată de acesta, dar care circulă, însă, în mediile politice buzoiene, este ceea că Titi Holban ar fi bătut palma cu Gabriel Oprea încă de la sfârșitul săptămânii trecute.