Buzoianca Elena Udrea a dovedit, încă o dată, că toți anii pe care i-a petrecut în ,,politica mare” nu au reușit să-i șteargă apucăturile de mahala dobândite prin anii adolescenței; ba dimpotrivă, din țățica ajunsă peste noapte consilier prezidențial care spunea presei,
cu nonșalanță, că s-a întâlnit cu președintele Suediei, buzoianca Udrea s-a transformat într-o pițipoancă tomnatică, ale cărei singure griji par a fi cu ce să-și asorteze îmbrăcămintea, încălțămintea și accesoriile de firmă. Pe care le nimerește, de cele mai multe ori, precum nuca în perete.
Și, atunci când ,,face politică”, Elena Udrea nu ratează nicio ocazie pentru a arăta celor care încă îi mai ascultă vorbele cât de bine ilustrează ea zicerea privind ideile puține dar fixe, care-i străbat, din când în când, neuronii prea odihniți. Așa s-a întâmplat și duminică după-amiaza, când, în fața unei săli umplute de responsabilii locali ai Partidului Mișcarea Populară cu amărâți beneficiari ai venitului minim garantat, cu membri PSD și cu tineri neajunși la vârsta majoratului, ,,blonda lui Băsescu” a repetat, precum un papagal, un discurs pe care l-a mai ținut tot la Buzău, în urmă cu mai bine de un an, când a venit să cerșească democrat-liberalilor votul pentru președinția PDL, partid pe care l-a părăsit imediat ce i s-a ivit ocazia: opoziția nu făcut nimic la Buzău, blaturi putere-opoziție la nivel local, lipsa unui partener în propriul partid în perioada în care a fost ministru al Dezvoltării în guvernele lui Emil Boc. Afirmații care, la vremea respectivă, au stârnit ilaritate până și în rândul membrilor Partidului Social Democrat, fiind contestate cu vehemență chiar de liderul acestei formațiuni politice, primarul Constantin Boșcodeală. Și aceasta pentru că aceea care a făcut blaturi cu social-democrații, inclusiv cu cei din Buzău, pe perioada guvernării Boc, a fost chiar ea.
Din fericire însă, românii în general, și, în mod special buzoienii, nu mai pot fi păcăliți de ,,zâne” care încalecă pe cai albi sau fac pictoriale sexy în reviste glossy, și o văd pe Elena Udrea în întreaga ei splendoare: papagalița politicii românești.