George Scutaru: ,,PSD a vrut să fie sigur că scapă toți corupţii care au nevoie“

Liderul aleșilor Partidului Național Liberal din camera inferioară a Parlamentului, deputatul de Buzău George Scutaru, a susținut, ieri, că premierul Victor Ponta a mințit și a calomniat în momentul în care a vorbit despre Legea amnistiei ca fiind susținută

de ­li­berali, spunând că PSD și premierul trebuie să-și prezinte clar poziția pentru respingerea actului normativ.

Liderul deputaților PNL s-a referit, într-o conferință de presă, la afirmațiile premierului,  conform cărora autorii Legii amnistiei ar fi Crin Antonescu și Relu Fenechiu. ,,Formal, autorii legii sunt deputații Mădălin Voicu de la PSD și Păun de la minorități. În Comisia juridică de la vremea respectivă, nu noi, ci PSD a propus majorarea limitei de pedeapsă de la 4 la 7 ani ca să fie siguri că scapă cam toți care aveau nevoie. Domnul Ponta practică un dublu limbaj, pe de o parte zâmbește foarte frumos când stă lângă Joe Biden sau doamna Merkel și spune că e interesat de respectarea Justiției și promite lucrul acesta, dar când se întâlnește cu domnul Cosma, domnul Măzăre, domnul Oprișan, are o altă atitudine”, a afirmat Scutaru.