Predoiu: ,,Legea amnistiei, pentru politicienii penali“

Partidul Democrat Liberal se opune categoric proiectului de lege privind grațierea și amnistia care, spune prim-vicepreședintele Cătălin Predoiu, ar avea că singur scop, respectiv ,,salvarea politicienilor

penali condamnați sau în curs de judecată și în pericol de a fi condamnați”. În plus, a mai opinat acesta într-o declarație pentru Ziare.com, avem de-a face cu un proiect complet nepregătit pentru a fi pus în practică: ,,Este un proiect complet nepregătit. Nu există un studiu de impact, o cercetare a efectivelor administrației penitenciare, nu sunt măsuri care să împiedice recidiva. Nu există program de reinserție profesională“, a spus prim-vicepreședintele PDL, candidatul acestei formațiuni politice pentru președinția României. 

La rândul său, sociologul Alfred Bulai este de părere că o asemenea măsură ar fi o greșeală precum cele pe care le făcea Ceaușescu: ,,Partidul care inițiază o asemenea lege face o greșeală, pentru că societatea nu vede bine o astfel de inițiativă. În România, celui căruia i-a fost furat radioul din mașină nu cred că ar fi încântat de eliberarea hoțului. Este și greșeală pe care a făcut-o Ceaușescu, care, de ziua lui, elibera deținuți de drept comun, ceea ce a generat repulsie. Sigur, grațierea se poată acorda punctual pentru situații speciale și atunci chiar poate fi utilă. Cât privește reinserția, ea este apatică și minoră în general, deci nu poate fi mai bună într-o astfel de situație. Recidiva e legată de condițiile de viață, dar și de nivelul de trai pe care și l-au asigurat unii prin furt. Credeți că un deținut care fură mașini și avea mai știu eu ce 4X4 va fi fericit cu postul de muncitor necalificat oferit de societate?”.