Sorin Moldovan: ,,Guvernul Ponta 3 continuă să își bată joc de tineri“

Guvernul Ponta III continuă să își bată joc de tinerii din România și să le sfideze inteligența, chiar mai rău decât o făcea Guvernul Ponta II, susține președintele Tineretului Democrat ­Li­beral Sorin Moldovan.

Într-un comunicat de presă, acesta afirmă că ­mi­nistrul delegat pentru învăță­mânt Superior, Cercetare Științifică și Dezvoltare Tehnologică, Mihnea Costoiu, ,,dă dovadă de un cinsim rar întâlnit, având tupeul” să afirme că ponderea tinerilor din România care nu au nicio slujbă și care nu sunt cuprinși în nicio formă de pregătire este de 23%, adică peste media Uniunii Europene și, din această cauză, se impune o intervenție ,,complexă și rapidă”.

,,Domnul Ministru își permite să vorbească abia acum despre intervenții complexe și rapide în condițiile în care TDL a sesizat guvernul Ponta asupra acestei probleme, catastrofale pentru economia națională, încă din luna mai a anului trecut, prin Rezoluția adoptată în cadrul Biroului Permanent desfășurat la Târgu Mureș. Totodată, Tineretul Demo­crat Liberal, observând lipsa de interses a Guvernului Ponta, față de această ­pro­blemă majoră, a pus la dispoziția acestuia , încă din luna septembrie a anului trecut, Strategia Națională de Combatere a șomajului în rândul Tinerilor realizată de TDL, strategie ce cuprinde măsuri concrete de reducere a șomajului, bazata pe o analiză clară a situației, ce are calculat inclusiv impactul bugetar pe care îl va avea implementarea acestor măsuri”, afirmă Sorin Moldovan.

Liderul Tineretului Democrat Liberal susține că dacă ministrul Costoiu ar fi avut ,,un minim de decență” să citească documentul mai sus amintit și ar fi început să implementeze încă de anul trecut măsurile sugerate –  reducere taxării pentru companiile care angajează șomeri tineri sau reducerea taxelor pentru tinerii care își înființează propriile firme, corelarea sistemului educa­țional cu piața muncii precum și sprijinirea antreprenoriatului în rândul tinerilor -, alta ar fi fost situația în acest moment.

,,Vă mai aducem la cunoștință și că sunteți dezinformat, rata șomajului în rândul tinerilor a depășit procentul de 24% încă de anul trecut, iar Guvernul Ponta, din care faceți parte, este total depășit de situație! Așa că, domnule ministru, DEMISIA de onoare se impune. Tinerii români, cei care ar trebui să va plătească, în viitor, pensia sunt sătui de vorbe și își doresc să vă țineți de cuvânt și anume să rea­lizați cele 1 milion de locuri de muncă promise în campania electorală! Poate nu conștientizați, dar problema șomajului în rândul tinerilor are un risc social extrem de ridicat ce poate afecta inclusiv stabilitatea națională! În numele tinerilor din România vă solicităm, încă odată, să ne spuneți care sunt măsurile pe care le veți implementa și când, pentru atragerea celor 400 milioane euro (pentru stoparea șomajului în rândul tinerilor) puse la dispoziția României de Uniunea Europenă, începând cu anul acesta?”, mai afirmă Sorin Moldovan, liderul TDL.