Consilierii județeni PDL: ,,Viorel Constantinescu este desprins total de realitatea politică“

Consilierii județeni ai Partidului Democrat Liberal iau atitudine vizavi de afirmațiile „iresponsabile” ale fostului senator PDL de Buzău Viorel Constantinescu, în prezent prim-vicepreședinte al organizației

județene a Partidului Mișcarea Populară. „După europarlamentare, când PMP va obține un scor mai bun decât PDL, mai mult ca sigur se va face fuziunea și PDL va fi înghițit de PMP”, a declarat Viorel Constantinescu la o conferință de presă a PMP.

În replică, consilierii județeni democrat-liberali se declară consternați de aceste afirmații, pe care le taxează, într-un comunicat de presă, drept „iresponsabile”: „Grupul consilierilor județeni ai Partiului Democrat Liberal Buzău își exprimă consternarea față de afimațiile iresponsabile, făcute la ultima conferință de presă a PMP, ale lui Viorel Constantinescu, care, se vede treaba, este desprins total de realitatea politică, așa cum a fost și în toate campanile electorale ale PDL, la care nu a participat. PDL NU VA COABITA NICIODATĂ și, cu atât mai puțin, nu se va lăsa absorbit de o formațiune politică (sau Fundație) formată din traseiști politici care au impresia că pot, în conti­nuare, să trădeze, să mintă și apoi să stea la aceeași masă cu cei pe care i-a denigrat și trădat, ca și cum nimic nu s-ar fi întâmplat.  Domnul Viorel Constantinescu, dacă se crede sincer și cinstit, să facă bine și sa demisioneze din funcția pe care i-a oferit-o președintele Consiliului Județean Cristinel Bîgiu – în virtutea căreia se deplasează prin județ și face contracte în domeniul arhitecturii cu primăriile – și apoi să dea sfaturi de acest fel. Consilierii județeni ai PDL Buzău rămân fermi pe poziție și merg mai departe în acțiunile lor de demascare a înșelăciunilor pe bani publici și a demagogiei de cea mai joasă speță, practicată de unii politicieni buzoieni”, se arată în comunicatul de presă al consilierilor județeni ai Partidului Democrat Liberal.