Consilierii județeni ai Partidului Democrat Liberal iau atitudine vizavi de afirmațiile „iresponsabile” ale fostului senator PDL de Buzău Viorel Constantinescu, în prezent prim-vicepreședinte al organizației
județene a Partidului Mișcarea Populară. „După europarlamentare, când PMP va obține un scor mai bun decât PDL, mai mult ca sigur se va face fuziunea și PDL va fi înghițit de PMP”, a declarat Viorel Constantinescu la o conferință de presă a PMP.
În replică, consilierii județeni democrat-liberali se declară consternați de aceste afirmații, pe care le taxează, într-un comunicat de presă, drept „iresponsabile”: „Grupul consilierilor județeni ai Partiului Democrat Liberal Buzău își exprimă consternarea față de afimațiile iresponsabile, făcute la ultima conferință de presă a PMP, ale lui Viorel Constantinescu, care, se vede treaba, este desprins total de realitatea politică, așa cum a fost și în toate campanile electorale ale PDL, la care nu a participat. PDL NU VA COABITA NICIODATĂ și, cu atât mai puțin, nu se va lăsa absorbit de o formațiune politică (sau Fundație) formată din traseiști politici care au impresia că pot, în continuare, să trădeze, să mintă și apoi să stea la aceeași masă cu cei pe care i-a denigrat și trădat, ca și cum nimic nu s-ar fi întâmplat. Domnul Viorel Constantinescu, dacă se crede sincer și cinstit, să facă bine și sa demisioneze din funcția pe care i-a oferit-o președintele Consiliului Județean Cristinel Bîgiu – în virtutea căreia se deplasează prin județ și face contracte în domeniul arhitecturii cu primăriile – și apoi să dea sfaturi de acest fel. Consilierii județeni ai PDL Buzău rămân fermi pe poziție și merg mai departe în acțiunile lor de demascare a înșelăciunilor pe bani publici și a demagogiei de cea mai joasă speță, practicată de unii politicieni buzoieni”, se arată în comunicatul de presă al consilierilor județeni ai Partidului Democrat Liberal.