Fostul deputat democrat-liberal de Buzău din legislatura 2008-2012 Valeriu Alecu este noul președinte interimar al organizației județene PDL, post rămas vacant
după demisia, de la începutul lunii februarie, a deputatului Cezar Preda, din toate funcțiile pe care le deținea în cadrul Partidului Democrat Liberal. Aceasta este decizia pe care Biroul Permanent Național al PDL a luat-o, ieri la prânz, după un șir de negocieri ce s-au întins pe parcursul unei luni și jumătate, pe parcursul cărora a fost vehiculată atât varianta preluării organizației de către prim-vicepreședintele Cătălin Pedoiu, cât și cea a revenirii la conducere a președintelui demisionar.
Deputatul Cezar Preda însă, a susținut însă, la fiecare apariție publică, că decizia de nu a mai reveni vreodată în fruntea organizației PDL Buzău este una irevocabilă, ba chiar a lansat, în mai multe rânduri, apeluri către membrii Biroului Permanent Național de a-și asuma preluarea conducerii partidului la nivelul județului. “Eu refac invitația către toți potentații și potenții politici din urbea noastră și din România – și mai ales din PDL – să vină să ia organizația aceasta și să o ducă pe culmile performanței. După câte văd, la nivelul conducerii centrale, se ascund unul în spatele altuia, așa cum îi cunosc pe colegii mei de la București, din Biroul Permanent Național, sunt foarte viteji când nu ești acolo, dar când să-i pui să facă ceva care să-i și recomande, așteaptă să mă întorc eu. Eu nu mă întorc, așa că îi rog să ia o decizie și să vină să facă marile performanțe pe care le invocau că trebuie obținute aici. Bineînțeles, aceeași invitație o fac și colegilor din interiorul Biroului Permanent Județean, pentru cei care se simt în stare să ducă PDL Buzău pe cele mai înalte culmi”, declara deputatul Cezar Preda în urmă cu zece zile, la ultima conferință de presă pe care a susținut-o la Buzău.
Valeriu Alecu: ,,De două luni nu s-a mai ocupat nimeni de organizație”
Valeriu Alecu a declarat telefonic pentru OPINIA că a acceptat să preia organizația buzoiană la insistențele președintelui Partidului Democrat Liberal Vasile Blaga, dat fiind că timpul până la alegerile europarlamentare este foarte scurt: ,,Am fost invitat la o discuție cu președintele partidului, domnul Blaga, legată de situația de la Buzău. Prin demisia lui Cezar a rămas locul liber, de două luni de zile nu s-a mai ocupat nimeni de organizație și președintele partidului a insistat, pentru că mai sunt două luni și încep alegerile europarlamentare, să preiau organizația și să mă ocup eu de treaba aceasta la Buzău. Nu mi-a fost ușor să accept în condițiile date, dar neavând o soluție la Buzău am fost, practic, obligat să accept treaba asta. Timpul este foarte scurt, alegerile sunt foarte aproape. În primul rând, eu nu am mai ținut legătura cu organizația din decembrie 2012 pentru că am vrut să mă retrag din politică”, a spus Alecu Valeriu. Acesta va fi instalat în funcția de președinte interimar al organizației PDL Buzău cel mai probabil astăzi, de către vicepreședintele regional, senatorul Gigi Christian Chiru, care a convocat Biroul Permanent Județean pentru această după-amiază. Cu aceeași ocazie, este posibil ca senatorul Gigi Chiru să prezinte BPJ și decizia conducerii centrale de dizolvare a conducerii PDL Buzău alese în toamna anului trecut.
Cezar Preda: ,,Este păcat să anulezi munca acestor oameni fără să cunoști realitatea”
În acest context, fostul președinte al PDL Buzău, deputatul Cezar Preda, ne-a declarat: ,,Nu comentez deciziile conducerii centrale a partidului. Ce pot însă comenta este percepția eronată a acesteia, că din momentul demisiei mele nu s-ar fi făcut nimic în această organizație. În fiecare zi, membrii conducerii județene PDL s-au întâlnit, în teritoriu, cu militanții partidului și, la finalul fiecărei săptămâni, s-a făcut analiza stadiului reconstrucției partidului și al pregătirilor în vederea alegerilor europarlamentare. Este păcat să anulezi munca acestor oameni fără să cunoști care este, e fapt, realitatea. Eu cred că toți colegii care au muncit alături de mine și-au făcut datoria până la capăt. Le doresc succes, și lui Valeriu Alecu și lui Vasile Blaga”, ne-a declarat deputatul Cezar Preda.
Raul Florescu: ,,Noi ne-am făcut datoria, așa cum ne-o facem de atâția ani”
La rândul său, prim-vicepreședintele organizației județene a PDL Buzău, Raul Florescu, care, prin prisma prevederilor statutare a deținut conducerea interimară, a declarat pentru OPINIA: ,,Sunt mirat de o astfel de atitudine și nu știu în ce context au fost făcute aceste afirmații. Mai mult, nu știu de unde poate avea domnul Alecu asemenea informații, atât timp cât chiar domnia-sa spune că a lipsit din viața politică, din viața de partid, atât timp. Rezultatele muncii noastre sunt cunoscute, inclusiv prin reflectarea lor în mass-media; noi ne-am făcut datoria și în ultima perioadă așa cum ne-am făcut-o atâția ani, cu respectarea strictă a calendarului de activități”, a spus Florescu.
O propunere cel puțin surprinzătoare
Propunerea președintelui Partidului Democrat Liberal, Vasile Blaga, de a-l propulsa pe Valeriu Alecu în fruntea organizației județene Buzău este cel puțin surprinzătoare, dat fiind că, la ultimele două convenții naționale ale PDL, când actualul lider național democrat-liberal a candidat la președinția partidului, fostul deputat buzoian s-a situat fățiș în taberele contracandidaților Emil Boc și Elena Udrea, în ciuda mandatului primit din partea organizației județene. De asemenea, în toamna anului trecut, numele fostului deputat PDL apărea în baza de date a Fundației Mișcarea Populară drept împuternicit să construiască organizația județeană a partidului cu același nume, informație dezmințită atunci, cu vehemență, de acesta, care-și reafirma decizia de a “lua o pauză” din viața politică și de a nu se implica într-un “partid care nu este partid în mod oficial”.
De asemenea, este util de văzut și numărul de voturi, respectiv procentul pe care fostul deputat Valeriu Alecu le-a obținut în Colegiul 4 – Camera Deputaților la alegerile parlamentare din 2008 și 2012 (vot uninomial) în comparație cu cele obținute de lista PDL pentru Consiliul Județean (vot de listă): 5.461 voturi (25.14%) în 2008, respectiv 2.997 voturi (14,83%) în 2012. Pentru comparație, numărul de voturi obținut de lista PDL Buzău, deschisă de către deputatul Cezar Preda, pentru Consiliul Județean, pe 10 iunie 2012, a fost de 7.543, adică 27,54%.