Cezar Preda: ,,PDL este singurul partid care intră în bătălia pentru Europa fără niciun pact de coabitare“

Obiectivul actualei echipe aflate la conducerea națională a Partidului Democrat Liberal este acela al câștigării alegerilor parlamentare din anul 2016, a declarat deputatul PDL

de Buzău Cezar Preda, pe parcursul unei conferințe de presă pe care a susțiunt-o la Buzău, la sfârșitul săptămânii trecute. Acesta a spus că restul obiectivelor de până atunci – alegerile europarlamentare, prezidențiale ori parțiale – sunt importante, dar nu sunt asumate de condu­cerea partidului în documentele cu care aceasta a câștigat alegerile interne de la începutul anului trecut.

Cu aceeași ocazie, fostul președinte al organizației județene a Partidului Demo­crat Liberal, a vorbit și despre asumarea rezultatelor organizației buzoiene de către el ori de către actuala conducere județeană: ,,Eu îmi voi asuma, întotdeuna, munca și rezultatele, cum, de altfel, am făcut-o dintotdeauna. Am văzut că mai există câte unii care, băgând bățul prin gard, încearcă să acrediteze ideea că nu ne asumăm rezultatele. Le aduc aminte și lor, și tuturor celor interesați, că eu, în ­ia­nuarie 2013, mi-am asumat înfrângerea și, asumându-mi-o, mi-am dart demisia din funcția de prim-vicepreșe­dinte al partidului și de președinte al organizației. Faptul că președintele partidului mi-a solicitat imperativ întoar­cerea, spunând că partidul are nevoie, și, după discuțiile cu colegii, la solicitarea lor, am acceptat să continui munca alături de ei, aceasta este altceva. Dar mai mult decât să-mi dau demisiile, ce și-ar dori acești cârcotași să fac? Și acum mi-am asumat, am spus că nu voi mai reveni, aceasta nu înseamnă că nu voi mai munci”, a spus Cezar Preda.

Acesta a mai spus că PDL nu și-a fixat ca obiectiv să taie capete după 25 mai, data alegerilor europarlamentare:  ,,Această organizație, ca și întreg partidul, nu și-a fixat obiective de tăiat capete pe 25 mai. Partidul Democrat ­Li­beral, așa cum știu eu din documentele sale, are stabilita ca obiectiv, pentru conducerea aleasă în 2013, câștigarea alegerilor din 2016, ca principal partid de la guvernare. Restul obiectivelor de etapă, fie că sunt alegeri parțiale în anumite localități, fie că europarlamentare, fie că sunt prezidențiale, sunt obiective deosebit de importante, dar nu sunt obiective asumate de partid. Așa că aceia care spun și trâmbițează pe toate canalele că Partidul Democrat Liberal nu-și va atinge așa-zisele obiective în mai și atunci va trebui să facă nu-știu-ce mișcări de fuzionare sau alte mișcări de alianță, sunt neștiutori într-ale politicii. Eu le spun să nu-și mai facă vise, pentru că obiectivul nostru, al Partidului Democrat Liberal, așa cum îl știu eu din documente, este câștigarea alege­rilor din 2016”.

,,Buldogii nu au murit”

În aceeași ordine de idei, deputatul Cezar Preda le-a cerut, duminică, democrat-li­beralilor, să aibă încredere în actuala conducere a partidului, afirmând că cei care au trădat sunt acum în altă parte: ,,Hai să avem încredere în ai noștri, cei care am rămas aici (…) Slugile perfecte nu sunt aici. Oamenii care au trădat au plecat. Oamenii care sunt păcăliți ușor sunt în altă parte. Noi nu putem pleca, imnul nostru ne spune: <Apa trece, pietrele rămân>”, a afirmat acesta, cu ocazia lansării candidaților Partidului Democrat Liberal la alegerile europarlamentare, acțiune desfășurată la Sala Palatului.

El a adăugat că PDL este singurul partid care nu a semnat niciun pact de coabitare, așa cum au făcut Partidul Social Democrat sau Partidul Național Liberal: ,,PDL este singurul partid care intră în bătălia pentru România și pentru Europa și care n-are semnat niciun pact de coabitare. PSD a semnat cu PNL, cu PC, cu UNPR, cu minoritățile, cu tot ce vreți, inclusiv cu Palatul Cotroceni“, a spus deputatul Cezar Preda, susținând că nici Vasile Blaga, nici Cătălin Predoiu, nici Theodor Stolojan nu pot ,,să mintă și să manipuleze o țară întreagă cum fac alții, cum face Ponta, cum face Antonescu și alți <escu> din poli­tica românească (…) România nu trebuie să fie în blugi sau în ițari (…) Iar în privința costumului pe care domnul Blaga l-a îmbrăcat – costumul de președinte – să știți că buldogii nu au murit. Buldogii sunt și vor apăra Partidul Democrat”, a mai spus Cezar Preda.