Peste 10.000 de fluturași portocalii împărțiți în campania ,,De la 1 aprilie, Ponta și Antonescu te lovesc în plin!“

Democrat-liberalii buzoieni vor continua, până la sfârșitul acestei săptămâni, campania de informare asupra consecințelor

aplicării, de la 1 aprilie, a accizei pe benzinăși motorină, campanie desfășurată sub sloganul ,,De la 1 aprilie, Ponta și Antonescu te lovesc în plin!”, spune președintele interimar al PDL Buzău, Raul Florescu.

Până în momentul de față, democrat-liberalii au împărțit flyere pe această temă în stațiile PECO și în intersecțiile mari ale municipiilor Buzău și Râmnicu Sărat, în orașele Pătârlagele și Nehoiu, precum și în comuna Cislău, mai spune sursa citată. „Prin această campanie, Partidul Democrat Liberal vrea să-i conștientizeze pe buzoieni asupra faptului că majorarea accizei la carburanți a fost decisăîn guvernul Uniunii Social Liberal, din care făceau parte și liberalii conduși de Crin Antonescu. Democrat-liberalii buzoieni consideră că sunt îndreptățiți să spună că acciza nouă pe combustibil, care va genera scumpiri în lanț, este <taxa Ponta-Antonescu>. Guvernul Ponta nici măcar nu esteîn stare să explice ce face cu banii în plus smulși din buzunarele tuturor, fie că au mașini personale sau nu. Victor Ponta și ministrul său de Finanțe s-au încurcat în minciuni.Victor Ponta ne spunea că banii se duc în autostrăzi, Ioana Petrescu că se duc în plata de pensii și salarii. PDL vă spune adevărul: banii se duc la baronii locali și la prietenii lor oameni de afaceri, pentru a unge primari să aducă voturi și a asigura finanțarea campaniilor electorale ale PSD din acest an. Românii ajung, astfel, în acest an, să aibă benzinăși motorină mai scumpe ca în Germania sau Austria, dar continuă să câștige salarii românești”, mai spune Raul Florescu.

Până în momentul de față, mai spune liderul interimar al PDL Buzău, au fost distribuite aproximativ 10.000 de flyere, de către membrii organizației județene, ai celei de tineret, precum și ai organizațiilor locale din Buzău, Râmnicu Sărat, Pătârlagele, Nehoiu și Cislău. În această ultimă localitate, acțiunea a fost organizată de vicepreședintele PDL Cislău, Claudiu Voicu, și de consilierul local Constantin Min care, împreună cu tinerii democrat-liberali din localitate, au încercat să-i conștientizeze pe locuitorii comunei asupra faptului că noua scumpire a carburanților se va răsfrânge în mod deosebit asupra zonei în care locuiesc, și așa defavorizate. „Zona noastră este, și așa, defavorizată prin lipsa locurilor de muncă și de faptul că majoritatea locuitorilor sunt șomeri sau asistați social. Acest nou val de scumpiri care va urma aplicării noii accize la carburanți îi va duce pe locuitorii zonei sub pragul sărăciei”, spune vicepreședintele PDL Cislău, Claudiu Voicu.