George Scutaru: „Insolvența personală, un drept refuzat românilor de către majoritatea parlamentară PSD, PC, UNPR și UDMR”

Liderul grupului liberal din camera inferioară a Parlamentului, deputatul de Buzău George Scutaru, președinte al organizației județene PNL, a solicitat, marți, în plenul

Camerei Deputaților, retri­miterea la Comisia juridică, de disciplină și imunități a Legii  privind procedurile de prevenire a insolvenței și de insolvență, solicitare care a fost respinsă de majoritatea parlamentară. Scutaru spune, pe blogul său, că, astfel, cetățenilor români le-a fost refuzat dreptul de a beneficia de reglementări care să vizeze și insolvența persoanelor fizice. Din acest motiv, spune deputatul liberal buzoian, “în fața unei legi incomplete și nedrepte, parlamentarii PNL vor sesiza Curtea Consti­tuțională”.

,,Introducerea urgentă a legislației privind insolvența persoanelor fizice, ca parte integrantă a noii legi a insolvenței, reprezintă un element important și necesar pentru dinamizarea economiei românești. Insolvența persoanelor fizice a fost susținută în cadrul dezbaterilor de către reprezentanții Consiliului Suprem al Magistraturii, precum și de cei ai Ministerului Justiției. Necesitatea completării cadrului normativ a fost convenită inclusiv în cadrul Comisiei juridice de către toți reprezentanții grupurilor politice, care au acceptat propunerea PNL pentru ca, în plen, majoritatea parlamentară formată din PSD, PC, UNPR și UDMR să dea vot negativ pentru cererea de retrimitere la Comisie a actului normativ pentru o dezbatere mai amplă, în urma căreia persoanele fizice să beneficieze de un tratament egal și nediscri­minatoriu în materia insolvenței”, afirmă George Scu­taru.

Conform acestuia, insolvența personală este o procedură supravegheată judiciar pentru restructurarea situației financiare a unui debitor, un ,,fresh start” la care românii nu au acces acum, spre deosebire de cetățenii altor țări europene, cum ar fi Marea Britanie, Franța, Olanda, Portugalia, Germania, Polonia, Cehia, Letonia, Slovenia, Irlanda, Estonia sau Lituania. În prezent, doar România și Ungaria nu au, în legislația națională, această prevedere, iar, în curând, inclusiv țara vecină va adopta o lege în acest sens, la recomandarea Fondului Monetar Interna­țional.

,,Considerăm că, prin adop­tarea Legii  privind procedurile de prevenire a insolvenței și de insolvență fără includerea prevederilor pentru persoanele fizice, se perpetuează un dublu standard împotriva căruia li­beralii vor lupta în continuare. Nediscriminarea este un atribut pentru care PNL militeazăși pentru care va face toate demersurile necesare în sensul reparării acestei nedreptăți legislative și pentru ca românii să aibă aceleași drepturi ca și companiile, adică oricărui individ să i se ofere dreptul de a o lua de la capăt, fără niciun alt stigmat sau istoric. Mai mult, lipsa unei asemenea reglementări speciale este de natură a crea o situație discriminatorie față de ceilalți cetățeni europeni nerezidenți în România, dar care au credite în România, și cărora li se aplică legislația din țara de proveniență, care, așa cum am menționat deja, aproape oricare ar fi, are reglementată insolvența persoanelor fizice”, mai spune deputatul PNL de Buzău George Scutaru.