Raul Florescu: ,,Ponta nu poate ascunde corupția din PSD într-un birou din Ministerul Apărării. Se vede și din satelit“

Chiar dacă și-a mutat peste noapte biroul la Ministerul Apărării Naționale, premierul Victor Ponta nu va reuși să ascundă corupția din PSD, care „se vede și din satelit”,

afirmă președintele interimar al organizației județene a Partidului Democrat Liberal, Raul Florescu.

Într-o declarație pe care a acordat-o cotidianului OPINIA, acesta spune că actualul prim-ministru este nu este demn de funcția pe care o ocupă, nu înțelege fișa acestui post și o golește de conținut. „Victor Ponta nu este demn de funcția pe care o ocupă; nu înțelege fișa postului de premier și responsabilitatea pe care o are față de țară și față de români. Mai mult, el golește de conținut și semnificație funcția de premier și, în acest fel, decredibilizează România în ochii partenerilor internaționali. Gestul de a-și muta biroul de la Palatul Victoria în clădirea Ministerului Apărării Naționale arată modul în care Victor Ponta înțelege să guverneze: departe de ochii electoratului, netransparent, dorind să camufleze corupția care îi decimează guvernul și partidul și care ajunsese până la propriul ­ca­binet din Palatul Victoria, după cum a arătat-o referatul procurorilor în cazul baronului PSD Duicu. Oriunde s-ar muta cu biroul, fie și într-un bunker antiatomic, Ponta nu va reuși sa ascundă corupția din Partidul Social Democrat, corupție care se vede și din satelit”, spune președintele interimar al Partidului Demo­crat Liberal. 

Raul Florescu mai spune că, prin acest gest, premierul târăște Armata României într-un joc politic „meschin și murdar”, tocmai când situația internațională cere un plus de seriozitate și rigoare. „Armata este o instituție fundamentală a statului și se află deasupra jocului politic. Ponta o târăște în jocul lui politic meschin și murdar, și asta chiar în momente când  ar fi trebuit un plus de rigoare și seriozitate, pentru că sunt vremuri complicate și tensionate nu departe de România, în Ucraina, la Estul Uniunii Europene. Mutarea premierului la Ministerul Apărării dă senzația ca suntem în stare de război. Însă doar Ponta esteîn război, cu Justiția, pentru apărarea baronilor PSD. Premierul face, încă o dată, țara de râs, pentru că este ușor de imaginat reacția de stupoare a partenerilor noștri occidentali când vor constata că biroul premierului României este ascuns undeva în sediul Armatei”, susține Raul Florescu.

PSD pregătește o nouă ofensivă anti-Justiție și anti-lege

„Partidul Social Democrat pregătește o nouă ofensivă anti-Justiție și anti-lege, întrucât nu poate renunța la mentalitatea feudalo-mafiotă care l-a consacrat. Corupția a ajuns în biroul premierului Ponta, iar partidul pe care acesta îl conduce ripostează printr-o ofensivă plănuită pe trei piloni: repunerea pe tapet a legii grațierii și amnistiei, cu intenția de a da, astfel, o gaurăîn gardul penitenciarului prin care să iasă, pe furiș, corupții PSD, inițierea unor proiecte legislative de modificare a legilor de organizare și funcționare a Direcției Naționale Anticorupție și Înaltei Curți de Casație și Justiție, precum și pregătirea unui proiect de lege care să îi exonereze pe președinții de consilii județene și pe primari de responsabilitatea propriilor fapte. Partidul Democrat ­Li­beral se opune inițiativei ­le­gislative a lui Liviu Dragnea care vrea să îi scape pe baronii PSD de responsabilitatea ce decurge din propria semnă­tură”, mai spune preșe­dintele interimar al organizației județene a Partidului Democrat Liberal, Raul Florescu.