Raul Florescu:,,Inundațiile din Teleorman, efectul politicilor criminale ale Partidului Social Democrat“

Ceea ce se întâmplă acum în județul Teleorman este dovada clară a politicilor ­cri­minale duse de Partidul Social Democrat, la nivel

central și local, baronii PSD ignorând, ani de-a rândul, nevoile comunităților pe care le conduc și pe care le țin în sărăcie, declară președintele interimar al organizației județene a Partidului Democrat Liberal, Raul Florescu. Într-o declarație pe care a acordat-o cotidianului OPINIA, acesta subliniază și faptul că vicepremierul Dragnea a condus, în calitate de președinte al Consiliului Județean, Teleormanul vreme de 12 ani și nu i-a păsat că aproape în fiecare an se inundau aceleași zone.

„Premierul Victor Ponta și vicepremierii Liviu Dragnea și Gabriel Oprea trebuie să-și asume bilanțul tragic al inundațiilor, pentru că nu au făcut nimic pentru a preveni aceste dezastre soldate cu pierderea de vieți omenești și bunuri materiale. Singurele acțiuni desfășurate până acum în domeniul situațiilor de urgență de acest <trio al ­de­zastrului> au vizat strict repararea imaginii șifonate de accidentul aviatic din Apuseni. Victor Ponta a răvășit ­le­gislația în materie, risipind banul public pe instituții care se dovedesc a fi perfect nefolositoare, precum Centrul de comandă de la nivelul Guvernului, inaugurat cu fast în data de 8 aprilie. Confruntat cu inundațiile, Guvernul incompetent a dat fuga luni, 21 aprilie, tot în Centrul de Comandă al Ministerului Afacerilor Interne pentru a coordona operațiunile din zonele calamitate”, spune liderul interimar democrat-liberal.

Efectul modificărilor legislative: răvășirea sistemului de salvare a oamenilor

Raul Florescu mai spune că formațiunea sa politică cere premierului Ponta să spună câți bani a investit în dotările Centrului de comandă înființat la Palatul Victoria și de ce nu a fost folosit în gestionarea situației generate de inundațiile din aceste zile, când și-a arătat din plin inutilitatea zilele acestea, în care patru oameni au murit.

„Efectul modificărilor ­le­gislative operate heirupist de Ponta se vede cu ochiul liber: răvășirea sistemului de salvare a oamenilor și bunurilor și disiparea responsabilităților între demnitarii Guvernului Ponta. Amintim că, potrivit modificărilor operate de Guvernul Ponta prin OUG 1/2014 privind unele măsuri în domeniul managementului situa­țiilor de urgență și prin HG 94/2014 privind organizarea, funcționarea și componența Comitetului național pentru situații speciale de urgență, au căpătat atribuții pentru astfel de situații trei entități: Comitetul național pentru intemperii și calamități și Comitetul național pentru situații speciale de urgență, plus Departamentul pentru situații de urgență înființat la Ministerul Afacerilor Interne. În fond, au fost înființate trei centre pentru trei persoane – Dragnea pentru intemperii, Oprea pentru situații speciale și Arafat pentru salvări de oameni -, dar care și-au dovedit neputința în situațiile de urgență. Situațiile de urgență erau gestionate până acum sub umbrela OUG 21/2004, iar comanda era la Ministerul de Interne și sub coordonarea primului ministru. Acest cadru și-a dovedit funcționalitatea în guvernarea Partidului Democrat Liberal atât la inundațiile din vara anului 2010, cât și la situațiile create după căderile masive de zăpadă din ianuarie 2012”, mai spune Florescu.

„Guvernul Ponta trebuie să dea un răspuns legat de ceea ce s-a întâmplat cu planurile de apărare împotriva inundațiilor, elaborate conform strategiei din 2005-2006. Acum constratăm că lipsesc lucrările de prevenție privind curățarea albiei râurilor, a podurilor și podețelor. Dacă s-ar fi acționat conform procedurilor, puteam evita pierderile de vieți omenești și pierderile materiale. Pentru o zonă în care a plouat, să ai patru oameni care-și pierd viața înecați este un bilanț tragic care denotă o acțiune slabă a autorităților. Inundațiile din Telorman arată și modul dezastruos în care baronii PSD și-au administrat județele. Liviu Dragnea a fost 12 ani președintele CJ Teleorman iar zona inundată acum se inundă o dată la doi ani. Liviu Dragnea a avut trei mandate la conducerea județului și timp berechet să facă diguri. Nu s-ar mai fi plimbat acum cu barca prin zona sinistrată. Liviu Dragnea le promite fantasmagorii gen autostradă București-Alexandria celor din Teleorman dar nu s-a preocupat minimal, vreme de 12 ani, să securizeze pe cât posibil, zonele inundabile”.