,,Am fost consternat să aflu că mai există încă localități neelectrificate la începutul mileniului trei creștin”, afirmă senatorul UNPR de Buzău Constantin Popa, care a adresat, în urmă cu o săptămână, o întrebare pe această temă ministrului Energiei, Răzvăn Nicolescu.
Senatorul progresist buzoian spune, în textul respectivei întrebări, că 800-1.000 locuitori din satul Gura Siriului, precum și din cătunele Șivița Bradului, Seciu Lupului, Giurca, Teherău, Sasu, Cheia, Grămaticu și Băi, toate aparținând comunei Siriu, ,,nu au văzut niciodată în casa lor un bec electric, ca să nu mai vorbim de radio sau de televizor și calculator”. El mai spune că există un proiect pentru electrificarea respectivelor așezări, care s-ar ridica la sub un milion de euro pentru cei 32 kilometri de rețea, însă acesta ar putea fi refăcut la un cost mai mic, prin înlocuirea stâlpilor din beton cu unii din lemn.
,,Vă rog insistent să analizați posibilitatea realizării acestui obiectiv care va scoate din întunericul multimilenar o zonă cu un potențial turistic, silvic și zootehnic remarcabil”, încheie senatorul UNPR de Buzău Constantin Popa întrebarea pe care a adresat-o ministrului Energiei, Răzvan Nicolescu.