Premierul Victor Ponta a reiterat, luni, la Buzău, afirmațiile legate de preluarea atribuțiunilor președintelui de “comandant suprem” al forțelor armate până la data
alegerilor europarlamentare, până când acesta “își termină campania cu doamna Udrea”. El a făcut aceste afirmații, răspunzând unei întrebări legate de procedurile puse în mișcare în momentul interzicerii dreptului de survol pentru aeronava care îl transporta în Transnistria pe vicepremierul rud Dmitri Rogozin.
,,Este o procedură, un număr de proceduri, însă punctul de vedere al guvernului României a fost de a interzice intrarea și tranzitarea teritoriului României, măsură care care se aplică tuturor persoanelor aflate pe lista de sancțiuni stabilită de Uniunea Europeanăși de NATO. În mod normal, președintele, dacă ar fi fost în București și dacă ar fi fost interesat, ar fi trebuit să ia decizia. Însă președintele era la Arad, în campanie electorală cu doamna Udrea. Și, până pe 25 mai, când își termină campania cu doamna Udrea, o să iau eu, ca vicepreședinte al Consiliului Suprem de Apărare a Țării, toate deciziile importante pentru România și mi le asum”, a spus Ponta la conferința de presă organizată cu ocazia vizitei electorale de la Buzău.
Predoiu: ,,O declarație care ridică semne de întrebare cu privire la echilibrul domniei-sale”
Poziția sa a fost contestată, încă de luni, de prim-vicepreședintele Partidului Democrat Liberal Cătălin Predoiu, care a afirmat că prim-ministrul Victor Ponta a încălcat Constituția când s-a crezut comandant suprem al forțelor armate și i-a cerut acestuia să spună ce ordine a emis. ,,În week-endul de la Eurovision, domnul Ponta ne-a declarat că a fost comandant suprem, citez, și a fost gata să ridice în aer avioane militare pentru a intercepta un oficial străin. Aș vrea să atrag atenția asupra iresponabilității unei astfel de declarații care presupune că premierul a încălcat Constituția. Potrivit Constituției, comandant suprem al forțelor armate este președintele țării. Aș dori să-l întreb pe domnul Ponta ce demersuri și ce ordine a emis, dacă le-a emis, atunci când s-a crezut că este comandant suprem”, a precizat Cătălin Predoiu într-o conferință de presă după ședința Biroului Permanent Național al Partidului Democrat Liberal.
Predoiu a atras atenția că este pentru a doua oară când Ponta ,,face declarații iresponsabile, așa cum a fost aceea de la fabrica de avioane, din Craiova, unde a vorbit de eventualitatea unui război în care România să fie implicată”: ,,Pentru astfel de poziție, de prim-ministru, domnul Ponta trebuie să dea dovadă de reținere, de calm și de stăpânire de sine. Dacă la o simplă declarație pe twiter a unui alt politician iresponsabil, străin de data aceasta, domnul Ponta răspunde cu o declarație care ridică semne de întrebare cu privire la echilibrul domniei-sale, atunci perspectiva de a avea un președinte în persoana domnului Ponta este de-a dreptul dramatică pentru români”, a apreciat Cătălin Predoiu. Prim-vicepreședintele PDL a mai spus că, în opinia sa, ,,guvernul României nu este condus, ci pur și simplu merge din inerție, condus din spate de către persoane invizibile”, iar Victor Ponta ,,este doar o marionetă care face declarații ce frizează iresponsabilitatea”.
Reamintim că premierul Victor Ponta a declarat, la Antena 3, că, în lipsa președintelui, aflat ,,în plimbare” cu Elena Udrea la Arad, a gestionat personal situația la nivelul ministerelor, conform angajamentelor NATO și UE ale României, interzicând inclusiv trecerea vicepremierului rus prin spațiul aerian românesc, întrebându-se însă de ce mai are atunci România un președinte dacă este nevoie ca el, ca premier, să își asume responsabilitățile de comandant suprem: ,,În mod normal, într-o situație de acest gen, când vicepremierul Rusiei provoacă România, ar fi trebuit să avem o întâlnire cu președintele țării, comandantul suprem, care era însă cu Udrea, se plimbau prin Arad. Eu am gestionat la nivelul Ministerului de Externe și al celorlalte ministere exact cum trebuia să procedăm, și anume respectând angajamentele pe care România le are (…) Am acționat eu ca și comandant suprem, dacă el era ocupat cu altceva. Lucrurile puteau degenera, puteam să cerem avioanelor de vânătoare românești să ia o decizie. O să iau eu acele decizii când va fi cazul, dar atunci de ce mai avem președinte în România ?”, a spus Ponta.
Ponta despre duelul Băsescu-Rogozin: ,,Este descalificant pentru amândoi; președintele unei țări NATO și din Uniunea Europeană nu are voie să se exprime folosind limbajul domnului Băsescu, domnul vice prim-ministru Rogozin, la același nivel scăzut. Însă, dincolo de asta, când vorbești în numele României trebuie să vorbești serios, să vorbești la nivel instituțional. Strict politic, ideea domnului Băsescu de a pomeni despre votcă, mi se pare la fel de inspirată ca și ideea doamnei Udrea de a sări cu parașuta. Să te asociezi exact cu ceea ce crede poporul român că ești cel mai asociat, mi se pare o greșeală uriașă. Însă, strict instituțional, un președinte al unei țări din Uniunea Europeanăși din NATO nu are voie să răspundă în acest fel, trebuie să răspundă instituțional, așa cum, de altfel, am făcut-o eu ca prim-ministru și cum o voi face de fiecare dată”.