Cine crede că este prea multă liniște în cele patru localități buzoiene în care, peste zece zile, vor avea loc și alegeri anticipate, la pachet cu cele europarlamentare, se înșeală amarnic. Nu, competitorii
nu sunt cuprinși de letargie și nici nu se lasă pe vrerea Domnului, doar că, de acestă dată, campania de convingere a electoratului se joacă pe două fronturi. Pe cel de zi, oficial, sătenii cam sunt lăsați cu buza umflată, întrucât în sacoșele pe care le primesc de la candidați și de la susținătorii acestora nu sunt decât pliante electorale. După lăsarea întunericului însă, echipele revin, cu brațele încărcate, de această dată.
La Valea Râmnicului, de exemplu, oamenilor le-a venit inima la loc când au fost vizitați de echipele de campanie ale unui partid, care le-au înmânat mult-așteptata găleată electorală, plină cu de toate. Numai că, în acest an, gălețile sunt negre, pentru derutarea adversarilor. Cei care le-au primit, spun că pe interior ar fi galbene. Nu Galbene, căci acelea sunt roșii.