Liderii Partidului Național Liberal și ai Partidului Democrat Liberal demarează, astăzi, negocierile pentru formarea unui front politic anti-PSD, a anunțat președintele PDL Vasile Blaga, ieri,
la finalul unei ședințe a conducerii partidului. Întâlnirea va avea loc la ora 17,00, la Palatul Parlamentului, iar discuția va fi ,,informală”, a anunțat Vasile Blaga, urmând ca rezultatele să fie prezentate ulterior conducerii Partidului Democrat Liberal, la ședința Consiliului Național de Coordonare de lunea viitoare.
Vasile Blaga a anunțat că democrat-liberalii doresc ,,coagularea dreptei”, subiectul urmând să fie discutat mai întâi în Biroul Permanent Național, tot astăzi, la ora 11,00. ,,Am ajuns la concluzia că trebuie să avem discuții cu PNL, PNL și PDL fiind principalele forțe de dreapta (…) Voi fi însoțit de secretarul general, domnul Flutur, de domnul prim-vicepreședinte Predoiu și de trei vicepreședinți, primari cu foarte bune rezultate la alegeri: Mircea Hava, Gheorghe Falcă și George Scripcaru”, a precizat liderul Partidului Democrat Liberal.
Întrebat de jurnaliști dacă este dispus PDL să îl susțină pe Crin Antonescu la președinția României, Vasile Blaga a replicat că ,,niciodată când pornești de la nume nu ajungi la vreo concluzie”. ,,Știu asta și colegii liberali. Să discutăm cum putem să reprezentăm o puternică opoziție a acestui mamut, PSD, apoi și nume. Dar mai e până atunci”, a mai adăugat Vasile Blaga.
De asemenea, întrebat dacă va fi invitat și Partidul Mișcarea Populară la discuțiile pentru unitatea dreptei, Vasile Blaga a explicat că ,,deocamdată” discuțiile trebuie să fie purtate ,,între principalele partide”. Referitor la discuția de ieri dintre Crin Antonescu și Mihai Răzvan Ungureanu, președintele Forței Civice, Blaga a precizat: ,,Sunt convins că și dânsul va dori să participe. Noi am decis ca prima dată să facem ceea ce trebuie; într-o construcție, participă cele mai importante forțe ale ei”.
Alianță sau fuziune?
Întrebat ce își dorește, alianță sau fuziune cu PNL, Vasile Blaga a reamintit că ,,de mai multe luni de zile” el a tot spus că ,,va fi nevoie, pe termen mediu sau lung, de un singur partid de centru-dreapta”: ,,Deocamdată, e bine să ajungem la o alianță, dacă se poate politică, pentru că vom discuta întregul ciclu electoral, nu ne mărginim la prezidențiale, să nu uităm că avem alegeri în 2016”.
În legătură cu termenul de formare a unui asemenea partid, Vasile Blaga a răspuns: ,,Mi-aș dori mâine dimineață”, dar ,,lucrurile sunt foarte complicate”, pentru că fuziunile depind foarte mult de opiniile oamenilor din teritoriu, putând să dureze chiar și ,,un an de zile (…) Unii au crezut că au partidele în buzunar și fac ce vor. Vremea asta a trecut”, a transmis Vasile Blaga.