Noua construcție PNL-PDL trebuie să aibă statul de drept în ADN-ul ei și să constituie o garanție că vara lui 2012 nu se va repeta, afirmă prim-vicepreședintele
Partidului Democrat Liberal, Cătălin Predoiu. Într-un interviu acordat site-ului Ziare.com, Cătălin Predoiu a arătat că prima rundă de negocieri PDL-PNL a avut rezultate spectaculoase: o alianță de facto funcțională imediat, trecerea liberalilor în opoziție de sus până jos, dar și decizia de a avea un candidat unic la prezidențiale.
Cătălin Predoiu a explicat cum va fi stabilit acesta și a arătat că de principiu s-a discutat și despre un tandem președinte-premier: ,,Să aflăm ce vor românii de la candidat, înainte de a spune ce vrea candidatul să ofere românilor (…) Omul politic trebuie să fie mai umil în raport cu electoratul”. În opinia prim-vicepreședintelui PDL, este esențial ca noua construcție să fie în primul rând pentru ceva, nu contra ceva, și că ea să aibă la bază principiile fundamentale ale statului de drept și apartenența euroatlantică a României: ,,Negociem orice, dar nu negociem principii“.
Cătălin Predoiu a mai explicat ce rol poate avea Traian Băsescu în raport cu alianța PDL-PNL, dar și cum își poate găsi Partidul Mișcarea Populară un loc în cadrul ei.
Ce rezultate a avut prima rundă de negocieri PNL – PDL?
Rezultate spectaculoase, mai ales pentru două partide mari, cu structuri puternice. Există o voință clară de aliere și chiar de fuzionare într-un partid mare de dreapta. De azi există o alianță de facto, nu avem nevoie de hârtii pentru colaborare politică și administrativă.Concret, începând de azi, liberalii fac alianțe în administrațiile locale cu PDL. PNL a trecut în opoziție de sus și până jos. Dar e vorba de un proces, nu se poate face azi sau mâine.
Care sunt concret etapele până la fuziune? Ce urmează în următoarea perioadă?
Se va lucra în echipe tehnice. E greu de spus momentul la care un astfel de proiect este gata. Cert este că începem printr-o colaborare de fapt. PNL s-a angajat să intre total în opoziție în consiliile județene. Va lucra cu PDL. Va face opoziție PSD alături de PDL.
Ați discutat despre candidatul la prezidențiale?
Va fi un candidat unic, stabilit după o cercetare sociologică privind așteptările electoratului în privința profilului candidatului. Vom alcătui criteriile de alegere a candidatului numai dupăce vom ști exact ce profil de candidat vor cetățenii români.
Vă referiți la un sondaj de opinie?
Nu este vorba de un sondaj de opinie care să întrebe cine e mai simpatic românilor azi sau luni. Este vorba de o cercetare sociologică ce poate arăta ce trăsături profesionale, morale, psihice trebuie săaibă candidatul în viziunea românilor, care să arate ce valori trebuie să fi demonstrat până acum candidatul. Pornim de la ceea ce vor românii ca să ajungem la cel mai apropiat profil și nu invers.
Deci sunteți dispus să renunțați la candidatură?
Sunt pregătit să candidez, pot să câștig, am un proiect și voturile colegilor care m-au mandatat în campania internă a PDL. Dar niciodată nu voi pune ceva înaintea dorinței românilor. Parafrazând pe Kennedy, să aflăm ce vor românii de la candidat, înainte de a spune ce vrea candidatul să ofere românilor. Cercetarea sociologicăva stabili ce profil de candidat vor cetățenii români. Românii trebuie să aibă președintele pe care și-l doresc. Nu ne putem permite să stabilim candidații în birouri.
S-a discutat despre un tandem președinte-premier, unul de la PDL, altul de la PNL?
A fost evocată ideea de tandem, dar nu s-au discutat nume.
Ce vreți să obțineți, de fapt, la finalul acestor negocieri? O construcție anti-PSD?
Un proiect în primul rând ,,pentru”, nu ,,contra”. Un proiect pentru o Românie cu un nivel de trăi superior. Și nu mă refer doar la salarii, ci și la calitatea vieții, la alt mediu politic, la mai multă civilitate, la educație, justiție, anticorupție, racordarea la marile teme europene din care suntem mai mult absenți. Nu avem la Bruxelles influența pe care ar trebui și am putea să o avem.
Iar pilonii acestui proiect trebuie să fie statul de drept, continuarea luptei anticorupție și consolidarea instituțiilor anticorupție, strângerea legăturii cu lumea euroatlantică pe baza valorilor democratice. Nimic nu e dat pentru totdeauna. Joe Biden spunea la București că atât timp cât suntem pe drumul democrației și al statului de drept nu vom fi singuri.Dar asta înseamnă și că, dacă părăsim acest drum, rămânem singuri. Noi nu vrem să lăsăm România singură.
Partea a doua a interviului, în ediția de luni a cotidianului OPINIA.