Deturnarea, de către mai mulți lideri politici naționali a campaniei electorale pentru alegerile europarlamentare către teme interne este una dintre principalele cauze ale
rezultatului obținut de Partidul Democrat Liberal la nivelul județului, în special în mediu urban, unde populația își ia informațiile din mass-media, este de părere președintele interimar al PDL Buzău, Raul Florescu.
În prima conferință de presă susținută după alegerile europarlamentare și parțiale din 25 mai, el a spus că scorul electoral al democrat-liberalilor a fost, la nivelul județului Buzău, ,,în parametri”, ceva mai bun decât în urmă cu doi ani, luând ca bază de referință procetul obținut de PDL la nivel național.
,,Am definitivat analizele pe rezultatele pe care le-am avut la alegerile europarlamentare și parțiale din 25 mai. În primul rând, vreau să le mulțumesc tuturor militanților, susținătorilor și colegilor care au muncit din greu în această campanie și au dus o muncă de lămurire destul de complicatăîntr-un județ ca al nostru. Bătălia nu a fost atât de ușoară sau de liniștită pe cât a părut a fi campania; am avut de luptat împotriva aceleiași mașinării de vot, pe care o cunoașteți foarte bine. Au fost rezultate în parametri, spun eu, și aici vă voi motiva astfel: în anul 2012, Partidul Democrat Liberal, la nivelul județului Buzău, a scos cu cinci procente mai puțin decât scorul partidului la nivel național; de data aceasta, am scos cu patru procente mai puțin. Deci, ne apropiem puțin de scorul național al partidului; nu spun că este mulțumitor, dar a fost foarte greu, a fost o campanie complicată. În general, temele de campanie, la nivel național – și aici mă refer la electoratul din municipii, care, în general, își ia din media informațiile -, a fost acaparată de câteva teme ale unor lideri, nu au fost dezbătute adevăratele teme europene. Noi ne-am străduit să aducem la cunoștința cetățenilor proiectul de țară pe care l-am avut echipa de candidați buni pe care i-am avut, acestea sunt rezultatele”, a spus Raul Florescu.
Un partid în disoluție
Cu aceeași ocazie, el a afirmat că ușile PDL Buzău sunt deschise pentru cei care au părăsit Partidul Democrat Liberal ,,aburiți de mirajul” conducătorilor Partidului Mișcarea Populară, pe care i-a invitat să se alăture noului proiect politic inițiat de către democrat-liberali și de liberali: ,,Mișcarea Populară va rămâne pe dinafară până la definitivarea lucrurilor între PDL și PNL; după cum știți, acest partid se află într-un proces de disoluție la nivel național. La nivelul județului Buzău, cei care au fost păcăliți sau aburiți de mirajul celor de la București din Mișcarea Populară – și aici mă refer la foștii noștri colegi care s-au dus către PMP – și care au muncit și au scos un scor bun în municipiul Buzău, poate se vor reorienta și-i vom primi înapoi. Ușa este deschisă celor care doresc să se întoarcă și să o luăm de la capăt într-un proiect nou, această alianță PNL-PDL, care va aduce ceva nou în zona politică”.