Picătura de Otravă / Rămas fără secretar general, PMP Buzău se trage spre periferie

Secretarul general al organizației județene a Partidului Mișcarea Populară, Grigore Nedelcu, și-a dat, și el, demisia din acestă formațiune,

după ce, în urmă cu o săptămână, fostul președinte al organizației municipale, George Vlad, a revenit  în Partidul Democrat Liberal, aducând cu el un număr important de membri PMP. Grigore Nedelcu își motivează gestul prin aceea că ,,nu se mai regăsește în echipa de la Buzău”, dar susține că nu se va înscrie în niciun alt partid și va lua ,,o pauză de politică”.

Culmea este că Grigore Nedelcu – care, împreună cu actualul lider PMP Buzău, Critian Nicu, au fost primii democrat-liberali buzoieni care au părăsit partidul pentru a se muta cu arme și bagaje ,,la Băsescu și la Udrea” – a invocat același argument când a plecat din PDL. De fapt, ei au plecat din rândurile PDL cu o săptămână înaintea alegerilor pentru șefia organizației județene, în momentul în care au simțit că nu vor fi votați pentru că funcțiile la care trăgeau nădejde, respectiv președinția organizației pentru Nicu și postul de prim-vicepreședinte pentru Nedelcu.

În altă ordine de idei, organizația județeană PMP capătă, pe zi ce trece, aspectul unei formațiuni aflată în d­i­­soluție rapidă. Pe lângă ,,hemoragia de membri” de după data de 25 mai, rămășițele organizației a fost nevoită să-și găsească alt sediu, tot pe strada Unirii, dar ceva mai spre periferie. Acolo unde îi este locul.